Start Arrow OgródArrow Dracena. Jak ją pielęgnować w domu?

Dracena. Jak ją pielęgnować w domu?

Dracena to roślina, która jest łatwa w pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ magazynuje wodę w pniu.  Jeśli więc zdarzy Ci się zapomnieć podlać tę roślinę, nic złego jej się nie stanie. Sprawdź, jak pielęgnować dracenę w domu i ciesz się jej wyjątkowym urokiem we wnętrzu.

Dracena to wysoka i rozłożysta roślina doniczkowa, która posiada jeden lub kilka pni, z których wyrastają piękne liście. Roślina ta pochodzi z Afryki. 

Co ciekawe, w sprzedaży możemy spotkać draceny o jednolicie zielonych liściach oraz takie, które mają żółtawe pasy, nierzadko podbarwione kolorem różowym bądź czerwonym. 

Gatunki i odmiany dracen

Dracena posiada aż 80 gatunków i odmian. Do najczęściej spotykanych odmian i gatunków tych roślin, zaliczyć można: 

  • Dracena obrzeżona („Dracena marginata”);
  • Dracena wonna („Dracena fragrans”);
  • Dracena odwrócona („Dracena reflexa”).

Przed zakupem rośliny…

Zanim jednak kupisz roślinę, zwróć szczególną uwagę na jej wysokość. Im dracena wyższa, tym jest starsza. Pamiętaj, aby roślina była dobrze osadzona w podłożu. Sprawdź, czy nie posiada szkodników. Co ciekawe, wierzchołek głównego pnia draceny często jest ścięty, by spowodować wypuszczenie przez roślinę kilku młodych pędów z liśćmi. Przed zakupem rośliny, sprawdź, czy wierzchołek jest pokryty specjalnym woskiem, zapobiegającym gniciu. To bardzo ważne. 

Pielęgnacja draceny w domu 

Stanowisko 

Roślina ta nie lubi miejsc mocno nasłonecznionych. Należy jednak postawić ją w jasnym miejscu. Pamiętaj, że roślina ta nie toleruje zimna. Unikaj więc przeciągów w pomieszczeniu, w którym znajduje się dracena. 

Podlewanie

Roślina powinna być podlewana wówczas, kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Nie może ona stać w wodzie. Od czasu do czasu możesz ją spryskać, po tu by wyglądała świeżo. 

Nawożenie 

Draceny należy nawozić wyłącznie wiosną i latem, co 6 tygodni. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 10, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty