Jakie są możliwości odprowadzenia wody z drenażu opaskowego?
Przeczytaj: |
Sposób usunięcia wody z drenażu poza granicę działki powinien być tak rozwiązany, aby nie istniało zagrożenie powtórnego jej napływu. O trzech sposobach mówi ekspert z firmy ABAX.
Sposób pierwszy
Połączenie drenażu z kanalizacją deszczową w ulicy
Warunkiem jest odpowiednio głębokie usytuowanie kanału burzowego tak, aby nie zachodziło niebezpieczeństwo wtórnego zanieczyszczania instalacji drenażowej wodą z kanału (patrz rysunek u góry).
Sposób drugi
Odprowadzenie wody z drenażu do rowu melioracyjnego lub rzeki
Rozwiązanie możliwe jest dla budynków położonych na wzniesieniach, wymaga jednak często zastosowania dodatkowych studzienek kontrolnych (patrz rysunek w środku).
Sposób trzeci
Odprowadzenie wody z drenażu do studzienki chłonnej
W tym konkretnym przypadku woda z drenażu, poprzez studnię chłonną odprowadzana jest do przepuszczalnych warstw gleby. Studni takiej nie wolno wykorzystywać do jednoczesnego rozsączania ścieków sanitarnych. Rozwiązanie możliwe tylko dla budynków położonych na gruntach nieprzepuszczalnych, pod którymi znajdują się warstwy piaszczyste (patrz rysunek u dołu).
Oznaczenia:
1 – kanał burzowy w ulicy,
2 – rów melioracyjny lub rzeka,
3 – warstwa nieprzepuszczalna,
4 – studnia chłonna.
Dla budynków niekorzystnie położonych, np. w zagłębieniach terenu bez możliwości zbudowania studni chłonnej (brak warstw przepuszczalnych), alternatywnym rozwiązaniem może być umieszczenie w studni zbiorczej pompy z wyłącznikiem pływakowym i ciśnieniowe odprowadzanie wód drenażowych na bezpieczną odległość od budynku. Takie rozwiązanie może okazać się najlepsze dla działek nadrzecznych zagrożonych wysokim poziomem wód gruntowych.
Dodaj komentarz