Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Drewniana podłoga w łazience

Drewniana podłoga w łazience

Planuję położyć w łazience fragment podłogi drewnianej – do tego dodam meble i dekoracje. Mam jednak pytanie, czy podłoga powinna być lakierowana czy olejowana? Jak ochronić drewno?

Na pytanie czytelnika odpowiada Piotr Lisowski, ekspert firmy DLH Polska:

Podłoga drewniana bez ochronnej powłoki będzie się szybko brudzić i łatwo uszkadzać. Do wyboru mamy lakiery, oleje i woski.

(Drewno nadaje łazience oryginalny charakter)

(Drewno nadaje łazience oryginalny charakter)

Lakiery skutecznie chronią drewno przed zarysowaniem, ścieraniem powierzchni (nie mówi się o ścieralności drewna, a właśnie lakieru). Lakier powinien być elastyczny – tak, aby pod wpływem uderzenia uginał się, a nie odpryskiwał. Sprawia, że drewno jest dobrze zabezpieczone, a czyszczenie stosunkowo proste. Można sprawić, że podłoga będzie odbijać światło niczym lustro, można też kupić lakiery, które nie nadadzą połysku. „Niewidzialne” lakiery nie zmienią barwy drewna, ani nie zamaskują rysunku – podłoga wygląda jakby była surowa.

Zwolennicy olejów i wosków wskazują z kolei na to, że zabezpieczone tymi substancjami drewno można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Oleje i woski (i preparaty, które są różnymi kombinacjami tych substancji) zapewniają też to, co jest niemożliwe przy pokryciu lakierem – pozwalają na zachowanie naturalnej struktury także w dotyku. Nie tylko wyraźniej widać naturalny rysunek słojów, ale także można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki. Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację – łatwiejsze w utrzymaniu są podłogi olejowane niż pokryte woskiem.

Bardzo istotne jest to, że olej wnika w głąb drewna i je impregnuje. W łazience najlepiej sprawdza się właśnie ten rodzaj wykończenia – drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni (pod uszkodzony w jednym miejscu lakier będzie dostawać się woda, która potem nie będzie miała możliwości odparowania). Niektóre oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem, niektóre można stosować same. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji używać środków polecanych przez producentów lakierów, czy olejów i wosków.

(Podłoga drewniana Ipe/Lapacho - fot. DLH Polska)

(Podłoga drewniana Ipe/Lapacho - fot. DLH Polska)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza