Start Arrow Budowa domuArrow Drewniane domy szkieletowe coraz popularniejsze?

Drewniane domy szkieletowe coraz popularniejsze?

Polacy początkowo podchodzili do nich z dużym dystansem, jednak ostatnio, stają się coraz bardziej popularne. Mowa o drewnianych domach szkieletowych. Ten nowoczesny system budownictwa zdobył uznanie w Skandynawii i krajach Europy Zachodniej. Dlaczego coraz więcej ludzi przekonuje się do konstrukcji szkieletowych?

Budownictwo szkieletowe jeszcze do niedawna było w Polsce rzadkością. Głównie ze względu na brak tradycji konstrukcyjnego wykorzystania drewna (nie licząc kilku regionów), a także brak nowoczesnych technologii obróbczych. Nie pomagało również powszechnie funkcjonujące przekonanie o niskiej żywotności drewnianych domów szkieletowych.

Waldemar Zieliński, Prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. z Nowego Tomyśla:
W ostatnich latach branża zaczęła korzystać z nowocześniejszych technologii obróbki. Zwiększyła się także dostępność jakościowego surowca. Poza tym ewoluowały oczekiwania samych konsumentów. W dzisiejszych czasach niezwykle cenny jest czas, a domy szkieletowe stosunkowo szybko się stawia.

Jednym z głównych atutów domów szkieletowych jest o wiele krótszy czas trwania budowy. Profesjonalne firmy konstrukcyjne przygotowują większość komponentów we własnej hali produkcyjnej przywożąc na plac budowy gotowe do zamontowania elementy. Dzięki temu, że stosowane są w głównej mierze materiały suche takie jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa czy płyta OSB, nie ma potrzeby  przerywania prac na czas schnięcia tynków.

Do wnętrza domu nie wprowadza się też dodatkowej wilgoci, przez co jest on gotowy do użytkowania od razu po zakończeniu prac wykończeniowych.

Drewno jako budulec daje szerokie możliwości architektoniczne. Takie właściwości jak niska waga, duża wytrzymałość oraz łatwość w obróbce pozwalają na wyeliminowanie większości barier konstrukcyjnych.

Poza tym, dom szkieletowy bardzo łatwo jest przebudować. Przykładowo, zmiana miejsca kontaktu czy doprowadzenie światła w inne miejsce zajmuje kilkanaście minut i nie wymaga kucia ścian. Dotyczy to nie tylko drobnych przeróbek. Rozbudowa domu również nie stanowi większego problemu. W krótkim okresie można dołączyć do inwestycji nowe pomieszczenia lub kondygnacje. Modernizacja jest możliwa m.in. zimą, ponieważ większość produktów powstaje w hali, a ich montaż nie jest skomplikowany.

Waldemar Zieliński:
Wprawdzie budowa drewnianych domów szkieletowych postępuje szybko, ale jest oparta na bardzo wymagającej technologii. Dlatego wybierając dostawcę materiału i wykonawcę projektu należy poszukać firmy oferującej drewno wysokiej klasy, a także wykorzystującej nowoczesne technologie w procesie produkcyjnym. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że dom powstanie z wytrzymałych, pełnowartościowych i, co także ważne, dobrze wyglądających materiałów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Stollux Odpowiedz 2013-03-28 09:43:57

To prawda, Polacy - mimo początkowej nieufności - zaczynają przekonywać się do domów z drewna. Warto byłoby dodać informację o cenie domów szkieletowych - ta może być nawet o 10% oszczędności w stosunku do tradycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty