Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Drewniane klepki podłogowe znów modne

Drewniane klepki podłogowe znów modne

Wiadomości z rynku

Klepki podłogowe były w czasach PRL montowane m.in. w domach prominentów. Ich posiadanie było niewątpliwym symbolem statusu społecznego. Dzisiaj ułożony z nich parkiet nie świadczy wprost o zasobności portfela, za wyborem klepek przemawiają jednak argumenty innego rodzaju. Parkiety znowu stają się modne!

Klepki wracają do łask

Dębowe klepki kojarzą się wielu osobom z czasami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Błędne jest jednak twierdzenie, że elementy te były doceniane wyłącznie w Polsce.

(fot. Chapel Parket)

Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska:
Parkiety były i nadal są chętnie montowane w domach mieszkańców Europy Zachodniej. W naszym kraju ich szczyt popularności przypadł na lata PRL, stąd część osób może je  szczególnie utożsamiać z tym okresem. Ostatnio wzrosła liczba zapytań o klepki. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się zarówno te duże, jak i te najmniejsze.

Słowo klepka zwykle przywodzi na myśl właśnie takie małe elementy, o szerokości 5 lub 7 cm, które mają odpowiednio 30 i 42 cm długości. Alternatywą dla nich są klepki, które nie bez przesady można określić mianem XXL. Mają one bowiem 14 cm szerokości, 2 cm grubości oraz 56, 70 lub nawet 84 cm długości. Elementy te (choć są zdecydowanie większe od standardowych) posiadają dokładnie te same właściwości, co małe klepki.

(fot. Chapel Parket)

 

 

Sebastian Kos z firmy Chapel Parket:
Nie ma żadnych dodatkowych wymogów związanych z  instalacją dużych klepek, montuje się je tak samo jak inne podłogi. Decyzja o tym jaki rozmiar wybrać zależy tylko od  indywidualnych preferencji inwestorów. Co prawda, zdaniem wielu osób, w małych pomieszczeniach lepiej wyglądają mniejsze klepki, ale to wyłącznie kwestia gustu i aranżacji. Nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych, by w małym wnętrzu zamontować szerokie i długie elementy.

Niezależnie od rozmiarów, wszystkie klepki muszą tworzyć schematy. Do dyspozycji jest co najmniej kilka wzorów układania parkietów. Szczególną popularnością cieszy się tzw. jodełka, która występuje zarówno w podstawowej wersji, jak też w wariancie podwójnym oraz potrójnym. Znaleźć można również heblowane klepki wyróżniające się ponadstandardowymi rozmiarami oraz intrygującymi kolorami – od jasnych odcieni począwszy, przez ciemne, na podwójnie przyciemnianych czarnych skończywszy.

Co więcej, klepki są wykonywane nie tylko w materiale litym, ale także w warstwowym, umożliwiającym ich montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Od klepek dostępnych obecnie w sprzedaży wymaga się jednak znacznie więcej niż tylko tego, by robiły wrażenie sporymi wymiarami, czy intensywnymi barwami. Bez względu na to czy wybierzemy deski, kasetony czy klepki – podłoga musi być trwała.
O tym czy posadzka wykonana z drewna będzie bezproblemowo służyła latami decyduje nie tylko gatunek drewna i jego właściwości. Niezwykle istotny jest również sposób produkcji podłóg , a także zastosowane w procesie tym techniki oraz użyte substancje. Znaczenie ma także sposób wykończenia drewna, bo od tego jaka substancja została w tym celu użyta (olej lub lakier) zależy sposób pielęgnacji i konserwacji gotowej podłogi.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie