Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Drewniane meble DIY. Czym malować drewniane powierzchnie?

Drewniane meble DIY. Czym malować drewniane powierzchnie?

Ostatnio bardzo modne są meble i dodatki wykonywane własnoręcznie. Tutoriale DIY (do it yourself), czyli Zrób to sam podpowiadają, jak krok po kroku stworzyć modne dekoracje wnętrza z wykorzystaniem drewnianych skrzyń, palet, desek czy sklejek. Drewniane elementy możemy malować na dowolny kolor, dopasowując je do stylu wnętrza. W tym artykule podpowiadamy, jakich produktów użyć, by otrzymać oczekiwany efekt dekoracyjny i jednocześnie zabezpieczyć drewniane powierzchnie.

Kolor czy naturalny rysunek drewna? Czym malować?

Dobierając odpowiedni preparat do ochrony i dekoracji drewnianych powierzchni musimy zdecydować, czy zależy nam na zachowaniu naturalnego rysunku drewna i jego barwy, czy też chcemy uzyskać zupełnie inny efekt, zmieniając kolor i fakturę materiału. Farby i emalie do drewna, lakiery i lakierobejce, wreszcie oleje do drewna – czym różnią się dostępne na rynku produkty i jaki efekt końcowy uzyskamy stosując je do wykańczania mebli i dodatków drewnianych?

Własnoręcznie wykonane meble mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Własnoręcznie wykonane meble mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Oleje do drewna

Olej do drewna warto stosować, jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnego charakteru drewnianej powierzchni. Chodzi tu zarówno o barwę drewna, jak i jego fakturę. Olej bowiem nie tworzy na powierzchni żadnej powłoki, wnika do wnętrza materiału, zabezpieczając go i impregnując.

Istotną zaletą olejowanych powierzchni jest to, że są zabezpieczone przez wilgocią. Brak powłoki powoduje jednak, że drewno ściera się, choć ewentualne rysy nie są bardzo widoczne. Pogarsza się jednak ochrona, dlatego konieczne jest nałożenie nowej warstwy oleju. Co ważne, naprawa uszkodzonej powierzchni nie wymaga usunięcia warstwy oleju z całości – wystarczy odnowić przetarty element, miejscowo lub punktowo.

Czym nakładać olej? Olejowanie mebli wykonujemy przy użyciu bawełnianej ściereczki, nasączonej preparatem.

Uwaga! Niektóre z gatunków drewna są oleiste z natury. Wówczas należy być szczególnie ostrożnym przy dobieraniu preparatów do pielęgnacji. Niewłaściwie dobrane mogą wejść w reakcję z naturalnymi składnikami drewna, co może spowodować jego nieodwracalne zniszczenie (brzydki nalot albo plamy).

Olej nakładamy tak długo, aż preparat całkowicie wsiąknie w drewno. Nadmiar ścieramy.

Olej nakładamy tak długo, aż preparat całkowicie wsiąknie w drewno. Nadmiar ścieramy.

Lakier do drewna

Lakier do drewna może być bezbarwny lub koloryzujący, zmieniający naturalną barwę malowanej powierzchni. Oba typy pozostawiają na meblach powłokę, odporną na wilgoć i chroniącą przed ścieraniem. Lakierowane powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości, ale jeśli zostaną uszkodzone, odnowienia wymaga cały mebel.

Lakier również zachowuje naturalny rysunek drewna, powierzchni nadaje jednak połysk lub półpołysk, w zależności od rodzaju produktu. Kolorowe lakiery dodatkowo nadają drewno wybrane wybarwienie.

Czym nakładać lakier? Lakier nakładamy pędzlem w dwóch lub trzech warstwach, między którymi należy zachować wymaganą przerwę na schnięcie. W przypadku malowania mebli warto zastosować lakiery szybkoschnące. Drugą warstwę można malować po godzinie, ponadto nie wydzielają one przykrego zapachu i mogą być stosowane nawet w pokojach dziecięcych.

Lakier nie wnika w głąb drewna, tylko tworzy na nim połyskującą powłokę ochronną.

Lakier nie wnika w głąb drewna, tylko tworzy na nim połyskującą powłokę ochronną.

Lakierobejca

Lakierobejca również pozostawi na meblach delikatny połysk, zachowując charakterystyczne usłojenie. Powłoka z lakierobejcy nie jest jednak tak odporna, jak ta z lakieru czy drewna, dlatego też polecana jest do mebli czy dekoracji, a nie do impregnacji podłóg czy schodów.

Kolorowa lakierobejca zmienia kolor drewna, dostępna jest w wybarwieniach odzwierciedlających popularne gatunki drewna: sosna, modrzew itp.

Czym nakładać lakierobejcę? Lakierobejca również wymaga dwóch lub trzech warstw nakładanych pędzlem. W przypadku produktu szybkoschnącego unikniemy nieprzyjemnego zapachu, a renowacje mebli przeprowadzimy w jeden dzień.

Kolorowe lakierobejce zmienią naturalny kolor drewna, pozostawiając jednak charakterystyczne usłojenie.

Kolorowe lakierobejce zmienią naturalny kolor drewna, pozostawiając jednak charakterystyczne usłojenie.

Emalia do drewna

Jeżeli zależy nam na kryjącym efekcie dekoracyjnym, wybierzmy emalie do drewna. Użycie jej całkowicie odmieni odnawiany mebel – zmieni my kolor i ukryje usłojenie drewna. Powłoka będzie odporna na zarysowania i zabezpieczy mebel przed wilgocią.

Czym nakładać emalie? Dwie lub trzy warstwy produktu nakładamy pędzlem lub wałkiem malarskim. Duże powierzchnie możemy także pomalować metodą natryskową, czyli nałożyć preparat za pomocą pistoletu lub agregatu, wymaga to jednak zaawansowanych umiejętności.

Meble drewniane nie mogą być pomalowane farbą, jaką wykorzystujemy do ścian czy sufitów. Musimy wybrać specjalne farby do drewna, których naprawdę bogata oferta znajduje się na rynku.

Meble drewniane nie mogą być pomalowane farbą, jaką wykorzystujemy do ścian czy sufitów. Musimy wybrać specjalne farby do drewna, których naprawdę bogata oferta znajduje się na rynku.

Uwaga! Bardzo popularne ostatnio są farby tablicowe, które wykorzystywane są przy wykonywaniu czy odnawianiu mebli i powierzchni drewnianych. Drewniane tabliczki z napisanymi kredą sentencjami, szuflady z opisem, co się w nich znajduje, blaty stoliczków, na których dzieci uczą się pisać pierwsze literki – pomysłów na zastosowanie farb tablicowych jest całe mnóstwo. Zanim pomalujemy jednak drewnianą powierzchnię tablicówką, pamiętajmy, by najpierw zagruntować ją, używając odpowiedniego podkładu gruntującego.

Drewniane tabliczki DIY to hit w dekoracji wnętrza.

Drewniane tabliczki DIY to hit w dekoracji wnętrza.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 12, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

jonasz Odpowiedz 2017-06-01 18:41:47

Lakierobejca, woski, oleje no i megamodne farby kredowe, dobre bo kryją powierzchnię niezależnie od tego czy była szlifowana z lakieru czy nie, to duży ich plus. Ja ostatnio popełniłem biurko, więc też rozwijam sie w meblarskim fachu. Dobre prowadnice, listwy, hamulce czy zawiasy ma Poettker, jak planujecie zrobić biurko czy stół to zdecydowanie warto skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie