Start Arrow Budowa domuArrow Drewniane pokrycie dachowe z wióra osikowego

Drewniane pokrycie dachowe z wióra osikowego

Dachy z wióra osikowego nie są niczym nowym na rynku dekarskim. Materiał ten da się jednak coraz częściej zauważyć jako pokrycie dachowe nie tylko eleganckich restauracji czy dworków, ale także prywatnych domów. Czy to przejściowa moda na „ekologię”, czy trend, który wkrótce będzie w standardzie?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewniane pokrycie dachowe mogło być kojarzone z niskim statusem materialnym właściciela budynku. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dachy z wióra to propozycja dla zwolenników tradycyjnych i ekologicznych rozwiązań. Choć tradycja ta, powoli przeradza się w modę i za jakiś czas może okazać się standardem.

Jak powstają wióra?

Zanim gotowy materiał trafi na dach budynku, musi przejść obróbkę. Świeżo ścięte drzewa obierane są z kory i przecinane na odpowiednią długość. Z kawałków drzewa struga się wióry, czyli deseczki o długości ok. 35 – 40 cm, szerokości ok 10 cm i grubości ok 5 mm.

Zdaniem eksperta – Tomasz Bogdanowicz, specjalista z firmy Ekodachpol.pl:
Wióra na pokrycia dachowe wykonywane są z drzewa osikowego, sosnowego i świerkowego. Strugane są wzdłuż włókien. Dzięki temu nie grozi im pęknięcie i kruszenie w trakcie układania na dachu.
Najlepsze wióry powstają z drzewa osikowego. Specyfika tego drzewa polega na tym, że nie wchłania ono szybko wody, a zapach materiału odstrasza szkodniki, jest odporna na choroby grzybowe, pleśń, co przyczynia się do nawet kilkudziesięcioletniej trwałości takiego dachu.

(Wióra osikowe to deseczki o długości ok. 35 - 40 cm, szerokości ok 10 cm i grubości ok 5 mm.)

Na co układać?

Wióra z drewna są stosunkowo lekkie, po wyschnięciu ważą ok. 18 kg na metr kwadratowy pokrycia. Dlatego konstrukcja dachowa nie musi być bardzo masywna.

(Wióra osikowe pokrywają dachy o przeróżnych kształtach.)

Dach, który ma być pokryty wiórem nie może nachylać się pod kątem mniejszym niż 25 stopni. Zaleca się powierzchnię o nachyleniu w przedziale 30-45 stopni. Warto jednak wiedzieć, że dachy pokryte wiórem osikowym o kącie nachylenia przekraczającym 45 stopni, potrafią przetrwać nawet ponad 40 lat, czyli zdecydowanie dłużej niż „klasyczne” pokrycie dachowe, np. z blachy czy blachodachówki. Czy jest to możliwe?

Tomasz Bogdanowicz, specjalista z firmy Ekodachpol.pl:
Bardzo dużo zależy od tego, jak dach jest wykonany. Jeśli mamy do czynienia z dobrze przygotowanym materiałem i nie ma co ukrywać dobrym wykonawcą, który mówiąc najkrócej „nie odwala fuszerki”, wtedy taki dach potrafi tyle poleżeć. I to bez potrzeby żadnych napraw.

Wióra, podobnie jak dachówkę czy blachodachówkę można montować bezpośrednio na powierzchnię odeskowaną. Można je układać także na deskowanie pokryte papą, folią wstępnego krycia oraz na zamontowanych na folii lub papie kontr-łatach i łatach.

Tomasz Bogdanowicz:
Jeśli mamy do czynienia z nieocieplonym poddaszem, wióry przybija się do łat zamontowanych na krokwiach, w rozstawie w zależności od długości wiórów. Jeżeli dach jest zabezpieczony papą lub folią, to podczas krycia wiórem należy zamontować w pokryciu wywiewki, by zapewnić właściwą wentylację pokrycia dachowego.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
MONTAŻ I KONSERWACJA DACHÓW Z WIÓRA

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty