Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Drewno egzotyczne – jak ułożyć podłogę?

Drewno egzotyczne – jak ułożyć podłogę?

Walory estetyczne i użytkowe drewna egzotycznego sprawiają, że jest ono coraz częściej wykorzystywane na podłogi w polskich domach. Niepowtarzalne barwy i wzory w komplecie z twardością i odpornością na zarysowania tworzą trwałe i oryginalne aranżacje wnętrz. Układanie podłogi egzotycznej należy jednak zlecić specjaliście – to bardzo wymagające drewno, które źle zamontowane może się wypaczać lub pęcznieć, a w skutek niewłaściwego doboru kleju – nawet odbarwiać.

Układanie podłogi z drewna egzotycznego możemy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy ścian i posadzki w nowym domu całkowicie wyschną. Należy zadbać o stały poziom wilgotności wnętrza. Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 45-60%, a temperatura 18-22 stop. C. Wilgotność ścian nie powinna przekraczać 3%.

Jest to tak istotne z uwagi na to, że drewno egzotyczne ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że oddziałuje na stopień wilgotności wnętrza, czego wynikiem może być rozszerzanie się bądź kurczenie desek.

(Podłoga z drewna egzotycznego Jatobe - Barlinek S.A.)

Równie ważna jest wilgotność samego drewna. Kupione deski drewniane należy poddać aklimatyzacji, pozostawiając je w opakowaniu fabrycznym, by nie deformowały się. Kilka dni powinny leżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane. Dopiero kiedy wilgotność desek będzie wynosiła 7-11%, można rozpocząć montaż podłogi.

(Deski należy zacząć układać wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia i równolegle do kierunku padania światła. fot. Soudal)

Jeżeli układamy podłogę egzotyczną na klej, bardzo ważny jest jego odpowiedni rodzaj. Do przyklejania desek egzotycznych należy stosować kleje hybrydowe lub kleje poliuretanowe. Kleje dyspersyjne mogą powodować pęcznienie drewna, natomiast kleje żywiczne, które zawierają rozpuszczalniki – odbarwiają drewno.

Zdaniem eksperta – Michał Sawicki, specjalista z firmy Soudal:
Drewno egzotyczne charakteryzuje się z reguły wysoką twardością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Pozwala to na produkowanie desek o dużych wymiarach. Klejenie długich elementów wymaga jednak mocnego i elastycznego kleju, który nie tylko wytrzyma obciążenia wynikające z ruchów parkietu, ale również wytłumi uciążliwe dźwięki przenoszone przez podłogę. Inna cechą drewna egzotycznego jest także duża zawartość substancji oleistych, utrudniających, a czasami nawet uniemożliwiających użycie tradycyjnych klejów stolarskich. Kleje do tego typu parkietu muszą więc charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, bez użycia specjalistycznych preparatów gruntujących.

Podłoże pod deski egzotyczne musi być suche, równe i zagruntowane. Warto zastosować grunt tego samego producenta co, klej. Dopiero po całkowitym wyschnięciu podkładu, można rozpoczynać układanie – klejenie lub mocowanie – desek.

(Podłoga z drewna egzotycznego Teak - DLH Poland)

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Lampa sufitowa Click Gray 4pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

  • Promocja

    Listwa 3 płomienna Alan

Obejrzyj zdjęcia domowników