Start Arrow Budowa domuArrow Drewno na dach

Drewno na dach

Dzisiaj, kiedy skończyła się już era płaskich „betonowych pudełek” coraz więcej uwagi zwracamy na to co mamy nad głową. Estetyczny, funkcjonalny a co najistotniejsze nie cieknący dach stanowi bardzo ważne dopełnienie naszego wymarzonego domu.

Bez względu na to, jaki rodzaj pokrycia dachowego zastosujemy  (dachówka, pokrycie bitumiczne, blacha dachówkopodobna) potrzebna nam będzie konstrukcja podtrzymująca ciężar połaci. Skośny dach wymaga więźby czyli elementów konstrukcyjnych takich jak: krokwie, jętki, łaty, kontrłaty, itd. Pod tymi dość enigmatycznie dla laika brzmiącymi nazwami kryją się elementy drewniane o długościach i przekrojach pozwalających po montażu konstrukcji na utrzymanie ciężaru pokrycia i sztywności. Dlatego samodzielne projektowanie konstrukcji dachowej jest dość ryzykownym przedsięwzięciem tym bardziej, że większość producentów (tartaki) i firm budowlanych służy również doradztwem fachowym.

drewniany_dach

Dlaczego jako materiał konstrukcyjny stosuje się drewno?

Jego właściwości techniczne są nierzadko o wiele lepsze niż innych materiałów i to nawet w skrajnych warunkach, jest to surowiec zdrowy dla człowieka i co jest bardzo ważne jest odtwarzalny. Są też minusy: drewno jest materiałem łatwopalnym, podatnym na zniszczenie przez grzyby i owady, zmienia wymiary i kształty. W celu uniknięcia podobnych niespodzianek należy poddać drewno konserwacji. Obecnie stosuje się kilka metod jej przeprowadzenia: ręczne malowanie pędzlem lub natryskowo, zanurzenie, impregnacja ciśnieniowa. Przy metodach malowania i natrysku wilgotność drewna powinna być niższa niż 20%, impregnat wnika maksymalnie na 1-2 mm. Przy metodzie zanurzeniowej optymalna wilgotność to 25% a maksymalna głębokość wnikania to około 3 mm.  W przypadku metody ciśnieniowej uzyskujemy całkowite przeniknięcie środka impregnującego przez drewno.

Do więźby dachowej zalecane jest używanie preparatów kompleksowo chroniących drewno, zarówno zabezpieczających przed grzybami domowymi, owadami jak i dających cechę niepalności (pobór ciepła, obniżenie stężenia tlenu oraz gazów palnych w strefie ognia).

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty