Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Drewno na żelbetowe schody wewnętrzne

Drewno na żelbetowe schody wewnętrzne

Schody żelbetowe są stosunkowo tanie do wykonania, dużo tańsze od zamówionych schodów drewnianych. Wymagają one jednak wykończenia bardziej dekoracyjnym materiałem, pasującym do wystroju i charakteru wnętrza. Najpopularniejszymi materiałami okładzinowymi na schody wewnętrzne są płytki ceramiczne, wykładzina i ponadczasowe drewno.

Najczęściej spotykanymi schodami wewnętrznymi w domach jednorodzinnych są schody o konstrukcji żelbetowej – pełne, wykonywane na etapie budowy budynku. Opierają się na dwóch kondygnacjach i mogą być zrealizowane jako zamknięte w klatce schodowej, przylegające do ściany lub mogą po prostu stanowić wolnostojącą formę.

Schody w domu wykonane w tej technologii mogą sprawiać wrażenie ciężkich i mało efektownych, jednak dzięki odpowiedniej oprawie plastycznej i dobrze dobranym materiałom mogą szybko zmienić swój wygląd.

Na okładziny na schody żelbetowe najczęściej stosuje się płytki ceramiczne, wykładzinę lub drewno. W tym artykule doradzamy, jakie drewno stosować na schody, jak je zabezpieczyć i jak o nie dbać.

(fot. Frame Curve LED - www.oswietlenie.dom.pl)

Jakie gatunki drewna wybrać?

Na schody najlepiej stosować drewno lite pierwszej klasy. Wybierajmy gatunki twarde i odporne na ścieranie, takie jak buk, jesion, dąb, klon czy modrzew. Coraz popularniejsze, choć oczywiście droższe, są również gatunki drewna egzotycznego, np: merbau, teak czy jatoba.

Okładzina z twardych polskich gatunków drewna kosztuje ok. 130-140 zł za stopień.

Jeśli chcemy zmniejszyć koszty okładziny schodów, podstopnice, cokoły czy listwy, czyli miejsca mniej eksploatowane, możemy wykończyć z tańszych, ale i mniej odpornych gatunków, jak świerk czy sosna.

Lakierowanie czy olejowanie?

Bez względu na odporność drewna, powierzchnię należy dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub olejem.

Lakier do drewna stworzy na powierzchni odporną i trwałą powłokę. Końcowy efekt zależy w dużej mierze od produktu, który wybierzemy: wykończenie matowe, półmatowe czy z połyskiem.

Lakier z połyskiem zapewni bardziej efektowną powłokę, pasującą do nowoczesnych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zarysowania są wtedy bardziej widoczne. Jest to dosyć istotna uwaga, z uwagi na to, że powierzchnie lakierowane odnawia się całe – nie możemy położyć nowej warstwy lakieru tylko na uszkodzonym fragmencie podłogi.

Warto pamiętać, że powierzchnia lakierowana jest bardziej śliska od tej pokrytej olejem.

Olej do drewna zabezpiecza materiał od wewnątrz, dlatego nie zmienia powierzchni schodów, nie tworzy charakterystycznej dla lakieru powłoki. W przypadku zarysowania czy przetarcia możemy położyć olej tylko na fragmencie podłogi, bez konieczności pokrywania nową warstwą całej powierzchni, jak to jest w przypadku schodów lakierowanych.

Wadą olejowanego drewna jest to, że zabezpieczenie nie jest tak długotrwałe. Aby olejowanie było skuteczne, należy je regularnie powtarzać, przeprowadzając remont schodów co 6 czy 12 miesięcy, podczas gdy trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat.

Jak pielęgnować drewniane schody?

Schody lakierowane są prostsze w utrzymaniu w czystości, ewentualne zabrudzenia na ich powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia.

Drewno lakierowane należy poddać konserwacji już po dwóch tygodniach od wykończenia. Środek do konserwacji przedłuża czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszcza powierzchnię.

Dalsza pielęgnacja lakierowanych schodów polega na systematycznym ich czyszczeniu i okresowym stosowaniu środków zabezpieczających lakier i niwelujących drobne zarysowania. Schody lakierowane trzeba na co dzień zamiatać miękką zmiotką lub odkurzać, pamiętając, by używać specjalnych końcówek odkurzacza – szczotki do parkietu. Twarda końcówka może zarysować powierzchnię i na trwale ją uszkodzić.

Regularne usuwanie brudu i piasku, który nanosimy butami ma bardzo duże znaczenie dla trwałości powłoki lakierowanej.

Myjąc drewniane schody lakierowane czy olejowane używajmy wody z detergentem, przeznaczonym do powierzchni drewnianych. Pamiętajmy, że woda ma zdecydowanie zły wpływ na drewno, dlatego też stosujmy ją tylko w przypadkach zabrudzeń niemożliwych do odkurzenia. Rozcieńczone z wodą środki nakładamy dobrze wyciśniętym mopem czy ścierką, nie pozostawiamy powierzchni mokrej.

Olejowane schody na co dzień również należy zamiatać miękką miotłą lub odkurzać, nakładając na rurę od odkurzacza odpowiednią końcówkę, by nie zarysować powierzchni.

Do wody należy dodać odpowiednią ilość środka do mycia. Warto wybrać te preparaty, które przeznaczone są właśnie do powierzchni olejowanych, gdyż pielęgnując i czyszcząc podłoże nie usuwają tłuszczów ochronnych]. Umyte schody powinny być wytarty do sucha miękką ścierką.

Trzy, cztery razy w roku warto schody olejowane poddać dokładniejszej konserwacji. Na rynku dostępne są specjalne środki do odświeżania powierzchni drewnianych, które polerują drewno, a nawet uzupełniają drobne rysy czy ubytki.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

brano Odpowiedz 2014-09-30 14:29:38

Schody tylko drewniane - przejrzyjcie sobie schody firmy Prudlik - oni u nas wstawiali. Mega efektowny projekt, atrakcyjny, estetyczny i ładny. I wydaje mi się, że właśnie na coś takiego warto jest stawiać.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-04-25 10:24:51

U nas mamy schody drewniane - nie wyobrażam sobie w tej roli jakichkolwiek innych schodów. Po prostu Prudlik zrobił dla nas projekt, który wygląda genialnie, jest świetnie utrzymany, a my właśnie takiego efektu, w 100% oczekiwaliśmy. Te schody po prostu znakomicie zdobią nasze pomieszczenia!

Jak wykończyć schody żelbetowe? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-05 13:10:32

[...] Drewno na żelbetowe schody wewnętrzne [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund