Start Arrow Budowa domuArrow Drewno – okna doskonałe

Drewno – okna doskonałe

Drewno jest materiałem stosowanym w budownictwie od wieków. Mistrzowie fachu budowlanego potrafią z niego stworzyć prawdziwe cuda. Technologicznym majstersztykiem są okna wykonane z tego materiału. Dziś drewniane okna można wykonać praktycznie w każdym kształcie i wymiarze. Krąży o nich wiele opinii, niekiedy krzywdzących, które zarzucają takim oknom nieprawdziwe wady i nie wspominają o ich zaletach.

drewno

Podstawową zaletą drewna, z których wykonane są okna jest jego naturalność. Naturalne zalety drewna usiłuje się imitować, proponując drewnopodobne okleiny, które mają być zastępstwem dla walorów dzieł natury. Jednak już dotykając drewniane okno można poczuć różnicę – nie doznamy takiego chłodu, jaki wydają inne materiały. Nie bez znaczenia jest także walor dekoracyjny, szczególnie widoczny w przypadku okien lazurowanych, na których można zobaczyć naturalną strukturę drewna.

Drewno to ciepły i estetyczny materiał – mówi Augustyn Zioło, technolog Stolbud Włoszczowa S.A. – dzięki współczesnym, niezwykle zaawansowanym technologiom obróbki można z niego wykonać okna w każdym kształcie i wymiarze. Ramy okienne skleja się przeważnie z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. W taki sposób eliminujemy anatomiczne wady drewna, czyli sęki, skręty włókien i inne niedociągnięcia natury. Klejone drewno charakteryzuje ponadto większa odporność na paczenie się.

Drewno jako materiał, z którego wykonano okna, stwarza właścicielowi wiele możliwości natury dekoracyjnej – na przykład drewniane okna można wielokrotnie przemalowywać. Ale estetyka to nie wszystko, drewno posiada jeszcze szereg innych zalet.

Jak tłumaczy technolog Stolbudu: – z tego materiału wykonuje się okna charakteryzujące się najniższym na rynku współczynnikiem przenikalności cieplnej. Drewniane, energooszczędne okna posiadają współczynnik Uw na poziomie 0,7. Tak niski współczynnik udaje się uzyskać właśnie dzięki naturalnym właściwościom drewna meranti.

fot. Stolbud Włoszczowa

fot. Stolbud Włoszczowa

Co więcej drewno charakteryzuje niższa rozszerzalność cieplna materiału. Okna drewniane są bardziej wytrzymałe na zmiany temperatury, lepiej pracują w murze. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Ma to szczególne znaczenie w wypadku pożaru:

W trakcie pożaru drewniane okno, zanim siłą rzeczy nie ulegnie w końcu zniszczeniu, stanowi dobrą ochronę zabezpieczają wnętrze przed dopływem tlenu. Tym samym nie pozwala, aby ogień przybrał na sile. Ponadto działanie wysokiej temperatury i bezpośrednio ognia nie powoduje wydzielania się substancji trujących, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów, a co za tym idzie, nie zmniejsza szans na ewakuację osób przebywających w bezpośrednim zagrożeniu. – tłumaczy Augustyn Zioło.

Okna drewniane są też w pozytywnym sensie mniej szczelne niż okna z PVC – zapewniają lepszą naturalną infiltrację powietrza. Właściwości drewna mają także wpływ na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, bowiem materiał ten posiada o wiele większą wytrzymałość przy niewielkiej gęstości – drewno to jednorodna struktura i zamocowane w nim wkręty od zaczepów antywyważeniowych stosowanych w oknach antywłamaniowych pracują całą płaszczyzną i są o wiele trudniejsze do sforsowania.

Prawdą jest, że drewniane okna należy konserwować co kilka lat. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe a odpowiednio pielęgnowane okna drewniane mogą służyć nawet 90 lat.

Okna drewniane przy odpowiedniej konserwacji są niezwykle trwałe. Co więcej już zainstalowane okna drewniane, w przeciwieństwie do okien PVC, można naprawić. W łatwy i niekłopotliwy sposób można uzupełnić ubytki materiału.

fot. Stolbud Włoszczowa

fot. Stolbud Włoszczowa

I wreszcie okna drewniane są przyjazne dla środowiska. Z jednej strony takie okna świetnie pasują do energooszczędnych domów. Parametry izolacyjności termicznej drewnianych ram sprawiają, że zużywamy mniej energii i ciepła. Z drugiej strony drewno wymaga najmniejszych nakładów energii, potrzebnych do wytworzenia stolarki okiennej. Zatem okna drewniane oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię zarówno gospodarstw domowych jak i zakładów przemysłowych, zaś pamiętajmy, że energia często produkowana jest w sposób dla środowiska nie do końca przyjazny. Pozostaje jeszcze kwestia recyklingu. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że okna wykonane z naturalnego materiału są o wiele przyjaźniejsze naturze niż te wykonane ze sztucznych tworzyw.

Powszechnie uważa się, że na okna drewniane należy wydać o wiele więcej pieniędzy niż na okna plastikowe. W rzeczywistości zaś różnice w cenach są nieznaczne, zwłaszcza jeśli uwzględni się różnego rodzaju promocje i rabaty, które można uzyskać u producentów.

Może warto zatem postawić na tradycję, naturalność, czyste środowisko i wolność aranżacji, które zapewnia drewno?

Autor: Stolbud Włoszczowa

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645