Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Drzewo na działce

Drzewo na działce

Czy warto zachować drzewo na działce, nawet jeśli rośnie bardzo blisko domu i sprawia kłopoty?

Często ważnym argumentem przemawiającym za zakupem domu, a nie mieszkania jest ogród. Już na etapie budowy domu przyszli jego mieszkańcy marzą o zagospodarowaniu działki i nasadzeniach roślin. Często jednak sadząc drzewo blisko domu nie zdajemy sobie sprawy jak rozrośnie się ono w ciągu kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat. Przysłania okno w salonie, a podczas burzy chyli się ku ziemi i może stwarzać zagrożenie.

Pierwsza myśl w takiej sytuacji to: wyciąć. Nie jest to taki łatwy proces. W pierwszej kolejności należy zdobyć pozwolenie. Wymogi dotyczące uzyskania zezwolenia na wycięcie drzewa określone są w ustawie o ochronie przyrody ( Dz. U. nr 92 z 2004 r. poz.880 z późn. zm.) oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. nr 228 z 2004r. poz. 2306 z późn. zm.). Trzeba pamiętać, że każdy wniosek musi być odpowiednio umotywowany, a bez urzędowego pozwolenia możemy sobie jedynie pozwolić na wycięcie drzew i krzewów owocowych.

Warto jednak rozważyć pozostawienie drzewa, które dodaje ogrodowi uroku. Istnieje kilka sposobów zmniejszenia niedogodności. Jeśli drzewo znajduje się zbyt blisko okna, może wystarczy tylko przyciąć gałęzie. Zmniejszając koronę przepuścimy więcej promieni słonecznych. Stare drzewo nabierze rumieńców, gdy pokryjemy je pnącą różą. Nawet martwe drzewo, pod którym posadzimy kilka odmian wijącego się bluszczu, może wyglądać atrakcyjnie. Pamiętajmy też o tym, że drzewa dają cień, wzbogacają krajobraz oraz są świetnym miejscem na huśtawkę dla naszych dzieci. Trzeba też pamiętać, że korzenie osuszają grunt co sprawia, że mamy dodatkową izolację przeciwwilgociową. Zdecydowaną zaletą drzew liściastych jest fakt, że tłumią hałas.

drzewo_na_dzialce

Mimo wszystko, zanim zdecydujemy się na posadzenie drzewa, pamiętajmy o tym, że jego część naziemna i podziemna rozrastają się znacznie i to co dziś daje nam radość, dla następnych pokoleń może być poważnym problemem.

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 29, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo