Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi do domów energooszczędnych

Drzwi do domów energooszczędnych

Domy energooszczędne to kompleksowe rozwiązania, które stawiają na zminimalizowanie strat energii dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej, właściwej konstrukcji przegród zewnętrznych. Ważne jest również usytuowanie budynku na działce oraz zamontowanie energooszczędnej stolarki.

O oknach energooszczędnych pisaliśmy wielokrotnie. A jakimi parametrami powinny charakteryzować się drzwi przeznaczone do domów energooszczędnych? Odpowiada Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska:

(Drzwi do domów energooszczędnych)

Drzwi zewnętrzne w domach energooszczędnych przede wszystkim powinny posiadać współczynnik przenikalności termicznej nie wyższy niż 1,0 W/m2K. Warto jednak zwrócić uwagę, że dobra izolacyjność cieplna drzwi wejściowych często stoi w sprzeczności z wysoką odpornością na włamanie. Popularny wśród inwestorów pogląd, że drzwi muszą być bezpieczne – najlepiej klasy 3 – powoduje, że często wybierają oni drzwi o znacznie gorszych parametrach cieplnych. Takie drzwi bowiem, aby spełnić wymagania norm muszą być wewnątrz wzmocnione najczęściej twardymi metalowymi materiałami, które pogarszają ich własności izolacyjne.

Dużo ważniejsza – moim zdaniem – jest wysoka skuteczność termiczna, tym bardziej, że większość włamań, szczególnie w domach jednorodzinnych, odbywa się przez okna, a nie przez drzwi. Lepiej oszczędności poczynione na ogrzewaniu zainwestować w systemy alarmowe.

Do domów energooszczędnych nie polecam więc drzwi klasy 3. Najlepsze będą tu drzwi klasy 2 – zabezpieczające przed złodziejami posługującymi się najprostszymi narzędziami, a jednocześnie zapewniające dobrą izolację cieplną.

Jakie elementy decydują o parametrach cieplnych drzwi?

 • Blat i jego wypełnienie o wysokiej skuteczności cieplnej.

Dobrym materiałem jest drewno, ale najlepszą energooszczędność uzyskuje się przez połączenie metalowej powierzchni zewnętrznej (odpornej na warunki atmosferyczne, oferowanej w rozmaitych wzorach) z pianką poliuretanową gwarantującą znakomitą termoizolacyjność.

 • Ościeżnica

Ościeżnica – to drugi bardzo istotny element decydujący o parametrach cieplnych drzwi. Najlepsze – bo silniejsze i bardziej trwałe – są ościeżnice metalowe, wyposażone jednak w przegrodę termiczną.

 • Uszczelki

Uszczelki – podwójne, a w strefie progowej –potrójne – skutecznie eliminują straty ciepła.

 1. W drzwiach z przeszkleniem – szkło izolacyjne o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,1 W/m²K.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu