Start Arrow Budowa domuArrowOkna i drzwiArrow Drzwi do wszystkich pokoi – łazienka

Drzwi do wszystkich pokoi – łazienka

Drzwi nie tylko odgradzają pomieszczenie, mogą również stanowić dekorację. Obecnie białe wysłużone drzwi z dykty zastępują nowe, kolorowe, o różnych wzorach i stylistyce. Panuje swoboda i dowolność. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieją przepisy prawne regulujące kwestię wyglądu i wymiarów drzwi do łazienki.

Drzwi zgodne z prawem

drzwi do lazienkiO ile w przypadku drzwi wewnętrznych odgradzających inne pomieszczenia w domu jest to kwestia wygody domowników, to w przypadku drzwi do łazienki czy WC istnieją wymogi formalne. Prawo wyraźnie określa warunki, jakie muszą spełniać drzwi do łazienki czy toalety.

Przede wszystkim względy bezpieczeństwa wymagają, aby otwierały się na zewnątrz. Takie rozwiązanie umożliwi łatwiejszy dostęp do środka w razie wypadku, np. omdlenia, ponieważ drzwi nie zostaną zablokowane od środka. Jest to szczególnie istotna kwestia, ponieważ na ogół łazienki w polskich domach są małe.

Drzwi do łazienki powinny także mieć w dolnej części otwory zapewniające dopływ powietrza, o łącznej powierzchni wynoszącej co najmniej 22 cm2. Najpopularniejsze są kratki wentylacyjne wstawiane w prostokątne otwory. Producenci drzwi oferują również inny model – zamiast kratki można zdecydować się na okrągłe otwory. Otwory te osłania się ozdobnymi tulejami, które są dostępne w różnych kolorach.

Dla tych, którzy chcą zamontować pełne drzwi, możliwe jest również inne rozwiązanie. Można skrócić skrzydło drzwi, aby między nimi a podłogą powstała szczelina, która zapewni wentylację.

Prawo określa minimalną szerokość drzwi do łazienki. Powinna wynosić co najmniej 0.8 m w świetle ościeżnicy. Do drzwi łazienkowych montujemy specjalne zamki umożliwiające zablokowanie drzwi od środka. Najładniej wyglądają zamki łazienkowe z rozetą, są przy tym bezpieczne, ponieważ bez większego problemu można je otworzyć od zewnątrz. W przypadku zamka z kluczem, w razie wypadku trudniej będzie dostać się do wnętrza łazienki.

Na prawo, na lewo lub z szybką

Pozostałe decyzje dotyczące sposobu otwierania drzwi, koloru czy wzoru można podjąć indywidualnie. Większość modeli drzwi występuje w wersji łazienkowej. Można wybrać drzwi pełne lub zdecydować się na małe okienko. Okno pozwala doświetlić ciemne pomieszczenie, a ładnie wykonane stanowi ozdobę drzwi. Umieszczone w górnej części drzwi zapewnia dyskrecję i umożliwia nieskrępowane korzystanie z łazienki. Pozwala jednocześnie doświetlić pomieszczenie naturalnym światłem.

Autor: Pegasus PR, Fot. Masonite

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: okna i drzwi