Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi Drewniane – czy pasują do nowoczesnego domu?

Drzwi Drewniane – czy pasują do nowoczesnego domu?

Na przestrzeni lat polski rynek stolarki drzwiowej zasypany został licznymi modelami skrzydeł fornirowanych, z PVC czy ze stali. Wciąż jednak za najbardziej szlachetne i solidne uważa się drzwi drewniane. Wykonane z naturalnego surowca skrzydła chętnie wykorzystywane są w budynkach zarówno tradycyjnych w formie, jak i tych modernistycznych.

Drzwi drewniane to dla wielu osób synonim szyku i klasycznego stylu. Dzięki nowoczesnym detalom i ekskluzywnej kolorystce istnieje jednak możliwość wykorzystywania ich również w budynkach utrzymanych w stylu modernistycznym. Połączenie naturalnego surowca ze szkłem czy metalem daje bowiem wyjątkowo ciekawy efekt aranżacyjny.

Porad z zakresu doboru drewnianych drzwi do nowoczesnych w formie budynków udziela ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL oraz architekt.

Zalety drzwi drewnianych

Drewno to naturalny, ekologiczny materiał, którego liczne zalety wpływają na wysoką jakość wykonanych z niego drzwi. Drzwi drewniane odznaczają się wyjątkową trwałością. Wybierając je, zyskujemy gwarancję wieloletniej stabilności ich kształtu i wyglądu.

Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL:
Wynika to z właściwości drewna – jego sprężystości, wytrzymałości mechanicznej oraz dobrej odporności na różnice temperatur czy wilgotności otoczenia. Drzwi wykonane z drewna mają również tę zaletę, że łatwo je konserwować, uzupełnić ubytki czy nawet ponownie pomalować. Najbardziej pożądane przez kupujących są drzwi wykonane z litego drewna ,przy produkcji których powstają niewielkie ilości odpadów, przeznaczone one są do wytworzenia ekologicznej energii cieplnej w zakładowej kotłowni.

(Takie drewniane drzwi doskonale komponują się z nowoczesnymi budynkami. fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL)

Drzwi do domów energooszczędnych

W budownictwie mieszkaniowym dominującym trendem jest utrzymanie jak największej ciepłoty domu. Związane jest to po pierwsze z racjonalnym korzystaniem z zasobów energetycznych, a po drugie z ograniczeniem kosztów przeznaczonych na ogrzewanie budynków.

Dlatego też zarówno mury, jak i pozostałe elementy konstrukcji budowlanych, w tym stolarka otworowa, muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące termoizolacyjności.

Czesław Suski:
Coraz więcej osób budujących domy dąży do tego, aby niemal każdy element budynku spełniał wymogi energooszczędności. Dla wielu budujących dużym zaskoczeniem jest fakt, iż drewniane drzwi cechują doskonałe parametry termoizolacyjności, które spełniają normy energooszczędności. Najcieplejsze są zdecydowanie drzwi sosnowe.

(Proste, stalowe aplikacje i przeszklenia to modne dodatki do drewnianych drzwi. fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL)

Detale i akcesoria drzwiowe

Przy projektowaniu budynków konsekwencja powinna być podstawą. Kiedy architekt decyduje się na minimalistyczną w formie bryłę, to takie też dobiera do niej detale.

Anna Tarłowska, architekt z Warszawy:
Jeśli w widocznych miejscach elewacji dominuje konkretny motyw, np. owal czy koło, można go powtórzyć w kształcie drzwi czy okien. Przy wyborze drzwi drewnianych warto ponadto zastosować drewnianą stolarkę okienną, najlepiej w takim samym albo podobnym kolorze.

Prosta forma budynków nie determinuje jednak konieczności doboru drzwi całkowicie pozbawionych elementów dekoracyjnych.

Anna Tarłowska, architekt z Warszawy:
Wśród modnych detali stolarki drzwiowej na szczególną uwagę zasługują przeszklenia oraz stalowe aplikacje. Ich proste, geometryczne kształty świetnie komponują się z modernistycznymi obiektami, a jednocześnie nadają budynkom wyjątkową klasę.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Konserwacja drzwi drewnianych, PVC i aluminiowych | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-17 12:13:04

[...] i naturalne, eleganckie i stylowe. Drzwi drewniane nie wychodzą z mody, pasując zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Mogą być [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645