Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi Fornirowane – piękno naturalnego drewna

Drzwi Fornirowane – piękno naturalnego drewna

Skrzydła drzwiowe mogą być malowane, tłoczone, foliowane czy laminowane. Mimo dosyć wysokiej ceny, bardzo popularne są również drzwi wewnętrzne z forniru. Skrzydło pokryte fornirem imituje strukturę drewna, zachowując – w zależności od technologii produkcji – usłojenia oraz kolor drewna.

Podpowiadamy, co to jest fornir, gdzie go stosować i jak pielęgnować drzwi fornirowane.

Co to jest fornir?

Fornir to bardzo cienkie płaty drewna, które uzyskuje się poprzez skrawanie drzew. Płaty następnie łączone są w wiązki, ale układanie płatów jest w takiej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z drzewa. Dzięki temu gotowy fornir zachowuje spójny rysunek słojów.

Drzewa, z których skrawane są płaty, to szybkorosnące gatunki, znajdujące się najczęściej na specjalnych plantacjach, dzięki temu fornir uznawany jest jako produkt ekologiczny. Do jego produkcji wykorzystuje się niektóre nasze rodzimy gatunki drewna, ale również gatunki egzotyczne, które ze względu na dużo lepsze parametry ostatnio coraz częściej wykorzystywane są w aranżacjach domów i mieszkań.

(Drzwi fornirowane zachowują naturalne piękno drewna. fot. POL-SKONE, drzwi Noble)

Fornir naturalny zachowuje oryginalny rysunek drewna, a proces technologicznej obróbki umożliwia wyeliminowanie jego standardowych wad, np. skrzypienia. Możemy również wybrać fornir modyfikowany. Jakie są między nimi różnice?

Fornir modyfikowany też produkowany jest w 100% z naturalnego drewna (częściej z gatunków egzotycznych), jednak specjalna technologia gwarantuje idealnie spójny odcień oraz strukturę słojów. Modyfikowanie forniru umożliwia również usunięcie naturalnych niedoskonałości drewna: przebarwień czy ubytków spowodowanych przez owady.

(Drzwi z forniru mogą być produkowane z rodzimy lub z egzotycznych gatunków drewna. fot. INVADO, drzwi Dolce)

Jak pielęgnować fornirowane drzwi wewnętrzne?

Trzeba pamiętać, że fornir jest mało odporny na wodę, dlatego do czyszczenia drzwi z forniru należy stosować miękkie szmatki tylko lekko zwilżone. Do wody można dodać delikatny detergent, jednak bezpieczniejsze będzie użycie preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia powierzchni fornirowanych.

Pamiętajmy, aby nie używać silnych detergentów, szczególnie tych w sprayu – na powierzchni mogą powstać bardzo trudne do usunięcia plamy.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu