Start Arrow Budowa domuArrowOkna i drzwiArrow Drzwi harmonijkowe – rozwiązanie do niewielkiego mieszkania

Drzwi harmonijkowe – rozwiązanie do niewielkiego mieszkania

Drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania powinny być wytrzymałe, funkcjonalne i estetyczne. Takie drzwi posłużą nam wiele lat, a dzięki funkcjonalności ułatwią nam przemieszczanie się po całym mieszkaniu. Drzwi powinny być też estetyczne, dopasowane do stylistyki całego wnętrza. Właściciele małych mieszkań w bloku podczas wyboru drzwi wewnętrznych mają ograniczone możliwości. Dlaczego najlepszym rozwiązaniem do niewielkich wnętrz są drzwi harmonijkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie drzwi harmonijkowych?

Drzwi harmonijkowe do kuchni i salonu

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie kuchni z salonem. Takie rozwiązanie stosujemy w dużych, jak i małych mieszkaniach. Aneksy kuchenne optycznie powiększają mieszkanie, a podczas obiadów rodzinnych czy spotkań z przyjaciółmi ułatwiają kontakt gospodarza z gośćmi. Dla niektórych jednak przeszkodą są zapachy, które z kuchni przedostają się do pokoju gościnnego i dalej do całego mieszkania.

fot. mat.pras.DOM.pl

fot. mat.pras.DOM.pl

Drzwi harmonijkowe między kuchnią a salonem to doskonałe rozwiązanie, które stworzy iluzję większych pomieszczeń, a jednocześnie umożliwi ich oddzielenie, gdy będziemy tego potrzebowali. Co więcej, istnieje prosty sposób, by nasze mieszkanie wyglądało na większe, nawet gdy drzwi będą zasunięte. Wystarczy zamontować drzwi harmonijkowe ze szkła, które skutecznie odgrodzą nas od zapachów, a nie zamkną wizualnie przestrzeni.

Szklane drzwi harmonijkowe pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy industrialnym. Jeśli chcemy dodać naszemu mieszkaniu ciepła, szklane drzwi harmonijkowe oprawione drewnem będą idealnym wyborem.

Jak w pełni wykorzystać funkcjonalność drzwi harmonijkowych?

Drzwi harmonijkowe najczęściej montowane są między pokojem a przedpokojem. Nic dziwnego! Małe pokoje to prawdziwe wyzwanie dla osoby, która je mebluje. Szafa, biurko czy łóżko stojące przy wyjściu z pokoju, uniemożliwiają otwarcie drzwi na oścież. Nie musimy jednak wybierać między potrzebnymi meblami a drzwiami oddzielającymi pokój od przedpokoju.

W takiej sytuacji szukamy innego sposobu na oddzielenie od siebie tych dwóch przestrzeni. Najczęściej decydujemy się na drzwi przesuwne lub harmonijkowe, które nie potrzebują dodatkowego miejsca, gdy chcemy je zamknąć lub otworzyć. Montaż drzwi przesuwnych jest jednak trudniejszy niż drzwi harmonijkowych, ponieważ wymagają one zamontowania prowadnic.

fot. mat.pras.DOM.pl

fot. mat.pras.DOM.pl

Drzwi harmonijkowe są bardzo łatwe w montażu, a po zamknięciu zajmują bardzo mało miejsca. Co ważne podczas zamykania i otwierania nie kolidują z meblami, możemy więc dowolnie wykorzystać i tak ograniczoną przestrzeń. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się drewniane drzwi harmonijkowe, które są skuteczną osłoną przed światłem z przedpokoju. Na rynku dostępne są także drzwi z tworzywa sztucznego. Szklane drzwi możemy pokryć kolorowymi naklejkami i w ten sposób stworzyć bardzo ciekawą dekorację pokoju dziecięcego.

System harmonijkowy możemy także wykorzystać w inny sposób. W niewielkich pokojach harmonijkami zastąpić można tradycyjne drzwiczki od szafek. Jeśli szafy nie możemy otworzyć na oścież, zamontujmy drzwi harmonijkowe. Będziemy mogli swobodnie otwierać i zamykać szafę, do której będziemy mieli niczym nieograniczony dostęp.

Jeśli udało nam się wygospodarować niewielką przestrzeń na garderobę, która zastępuję nam szafę i regały, również możemy wykorzystać drzwi harmonijkowe. Nie będą one ograniczały naszych ruchów wewnątrz garderoby ani blokowały przejścia przez przedpokój.

Drzwi harmonijkowe do łazienki – o czym musimy pamiętać?

Łazienka to pomieszczenie, w którym najrzadziej montujemy drzwi harmonijkowe. Ze względów bezpieczeństwa drzwi do łazienki powinny otwierać się na przedpokój, więc nie zabierają one niewielkiej przestrzeni, jaką możemy zagospodarować na wannę czy kabinę prysznicową, pralkę i ubikację na kilku metrach kwadratowych.

Jednak otwierające się na przedpokój drzwi od łazienki bardzo często są zagrożeniem dla przechodzącej przez przedpokój osoby. Dlatego warto pomyśleć o alternatywie, czyli właśnie o drzwiach harmonijkowych.

Montując drzwi harmonijkowe łazienkowe, pamiętajmy, że istnieją przepisy, które regulują wielkość otworów, jakie powinny się w nich znajdować. Do odpowiedniej cyrkulacji powietrza potrzebne są otwory w drzwiach o wielkości 0,022m2. Możemy mieć problem ze znalezieniem drzwi harmonijkowych z otworami, w takiej sytuacji należy zadbać, by drzwi odstawały od podłogi, zostawiając tym samym miejsce na swobodny przepływ powietrza.

fot. mat.pras.DOM.pl

fot. mat.pras.DOM.pl

Drzwi harmonijkowe to bardzo praktyczne rozwiązanie w małych mieszkaniach. Zajmują mało miejsca i są łatwe w montażu. Coraz większy wybór drzwi harmonijkowych sprawia, że chętnie decydują się na nie także właściciele dużych mieszkań i domów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 31, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant