Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi okleinowe

Drzwi okleinowe

Drzwi okleinowane przestają być drzwiami drugiej kategorii. Zyskują na popularności wśród ekologów, designerów oraz tych, którzy chcą mieć dobry produkt za rozsądne pieniądze.

Jeszcze do niedawna traktowane były jako towar drugiej kategorii. Dzięki stosowaniu technologii, która pozwala na okleinowanie drzwi, bez konieczności łączenia okładziny na krawędziach przylgi, zła opinia odchodzi powoli do lamusa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że dla trwałości drzwi ważne jest nie tylko to, co na zewnątrz, ale również sposób konstrukcji skrzydła.

fot. Invado

fot. Invado

MDF, HDF – czyli właściwie co?

Płyty MDF i płyty HDF, które przy produkcji drzwi są materiałem alternatywnym dla drewna, powstają w procesie łączenia włókien drzewnych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. HDF to wysoce zagęszczone płyty, MDF- średnio-gęste. Co to oznacza? Gęstość przekłada się na twardość, a tym samym na zastosowanie danego materiału– tłumaczy Antoni Piosek, dyrektor produkcji w firmie Kosz.

Do produkcji drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF- y stanowią świetny surowiec oklejający. Są bowiem bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię łatwo można wykończyć okleiną lub fornirem – wyjaśnia Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado.

Wytrzymałe, funkcjonalne, ładne

Płyty pilśniowe nowej generacji charakteryzują się bardzo drobną powierzchnią. Dzięki temu można je bezpośrednio lakierować oraz wykańczać różnego typu okładzinami. Płyty MDF dzięki jednolitej gęstości i składzie, stanowią świetny materiał do obróbki maszynowej. Wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne zawdzięczają “suchemu” procesowi produkcji. Jednorodna budowa wyklucza powstawanie strukturalnych niedoskonałości: pęknięć, sęków, nierówności. Dlatego płyty stają się coraz poważniejszą konkurencją dla naturalnego drewna, zwłaszcza, że dzięki specjalnym technologiom, potrafią nie tylko dobrze się prezentować, ale nawet do złudzenia przypominać drewno.

A co w środku?

Wnętrze skrzydła zależy od rodzaju, funkcji i przeznaczenia drzwi. Dlatego w zależności od potrzeb można zastosować wypełnienie wzmacniające konstrukcję drzwi w formie płyty pełnej lub otworowej. Często spotykanym wkładem jest również tzw. „plaster miodu”. Rodzaj zastosowanego wypełnienia wpływa w znacznym stopniu na ciężar drzwi. Dodatkowo każdy z nich charakteryzuje się różnym poziomem właściwości akustycznych, przy czym największe posiada płyta pełna.

Autor: Invado

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645