Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi prawe czy lewe?

Drzwi prawe czy lewe?

Sposób otwierania drzwi jest zwykle określony w projekcie mieszkania lub domu. Jednak projekty te zazwyczaj zawierają typowe rozwiązania, które każdy budujący modyfikuje według własnych potrzeb. Przy dokonywaniu zmian koniecznie trzeba uwzględnić układ i sposób otwierania drzwi. W przeciwnym razie dom nie będzie w pełni funkcjonalny.

Proponowane w gotowych projektach rozwiązania nie są uniwersalne. Większość budujących lub remontujących własne lokum modyfikuje wyjściowy układ ścianek działowych, bądź położenie okien i drzwi. Dzięki temu dom uzyskuje indywidualny charakter i najlepiej odpowiada potrzebom mieszkającej w nim rodziny. Przy wprowadzaniu zmian należy jednak przewidzieć, jak modyfikacje wpłyną na strukturę i funkcjonalność pomieszczeń. Przesuwanie ścianek działowych wpływa na układ ciągów komunikacyjnych i wymaga odpowiedniego dostosowania sposobu otwierania drzwi.

Bogata oferta dostępnych na rynku drzwi pozwala osiągnąć zamierzone rezultaty. Niektóre rozwiązania, np. drzwi składane z tłoczonej płyty Masonite, pozwalają uzyskać nietypowe efekty. Przy zmianie układu okien i drzwi pod uwagę trzeba wziąć również przyszłe rozmieszczenie mebli. Jeśli zaprojektujemy zbyt dużo otworów na drzwi i okna, możemy mieć później problem z ustawieniem w pokoju np. dużego kredensu.

lewe_prawe

Prawe czy lewe

Podstawową decyzją jest zakup drzwi lewych lub prawych oraz ustalenie kierunku ich otwierania – na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie. Warto wyposażyć się w tą wiedzę, aby uniknąć potem nieporozumień w sklepie.

Najczęściej montuje się drzwi lewe – najwygodniejsze dla osób praworęcznych. Jednak gdy okazuje się, że drzwi lewe otwierać będą się wprost na ścianę lub będą uderzać o meble (np. szafę wnękową), wtedy wybieramy drzwi prawe. Planując kierunek otwierania drzwi musimy koniecznie wziąć pod uwagę umiejscowienie włączników światła. Na etapie planowania jest jeszcze czas, żeby ustalić z elektrykiem, gdzie ma umieścić punkty świetlne. Drzwi, które przy otwieraniu zasłaniają włącznik światła, będą nam uprzykrzały życie przez lata.

Autor: Masonite Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Redakcja DOM.pl
EksperciDOMpl Odpowiedz 2010-01-05 11:14:07

Kierunek drzwi określa się na podstawie strony umiejscowienia zawiasów. Jeżeli zawiasy są po lewej stronie i są fizycznie widoczne to drzwi są lewe (drzwi otwieramy do siebie), a jeżeli zawiasy są po prawej stronie i również są fizycznie widoczne to drzwi są prawe (drzwi otwieramy do siebie).

Z pozdrowieniami,
firma INVADO

Kilion Odpowiedz 2009-12-09 09:24:12

A co gdy drzwi mają klamkę po prawej stronie, zawiasy po lewej, ale otwierają się do wew. więc w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara? Prawe czy lewe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

  • Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • OTTENBY lampa wisząca kryształ

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Obejrzyj zdjęcia domowników