Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi wejściowe – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi wejściowe – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi wejściowe powinny zabezpieczać nasz dom przed włamaniem, chłodem i opadami, a także stanowić wizytówkę budynku, harmonijnie skomponowaną z elewacją i stolarką okienną. Ostatnio pisaliśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne, podkreślając ich wymiary zgodne z prawem, współczynnik przenikania ciepła i izolację akustyczną. Dziś podpowiadamy, jak otwierać drzwi wejściowe: na zewnątrz czy do środka?

To, czy drzwi wejściowe będziemy otwierać do wewnątrz czy na zewnątrz zależy głównie od miejsca, którym dysponujemy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Spójrzmy, jak zaplanowana jest w domu strefa wejścia i na jej podstawie podejmijmy decyzję o sposobie otwierania drzwi zewnętrznych.

(Drzwi wejściowe powinny łączyć wiele funkcji.)

(Drzwi wejściowe powinny łączyć wiele funkcji.)

Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz

Jeżeli drzwi mają otwierać się do środka, potrzebujemy sporo miejsca na skrzydło drzwiowe. Z tego względu drzwi otwierane do wewnątrz wymagają dużej przestrzeni za progiem, w sieni. Wiatrołap nie jest prawnie wymagany w domach jednorodzinnych, jeżeli jednak planujemy drzwi wejściowe otwierane do środka, należy wybrać projekt z wiatrołapem lub doprojektować go na etapie adaptacji.

Kolejną niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność zastosowania okapnika, który zabezpieczy wnętrze przed spływającą wodą (deszcz, śnieg). Okapnik montowany jest na dole drzwi od zewnętrznej strony. Przez niezabezpieczone drzwi woda może spływać pod nich do środka.

Drzwi otwierane do środka mogą być również odpychane od ościeżnicy przez silny powiew wiatru, który może nawet wyrwać skrzydło drzwiowe.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, drzwi wejściowe łatwiej staranować, jeśli otwierają się do środka, jednakże montaż zawiasów od wewnętrznej strony uniemożliwia ich podważenie.

Brak możliwości podważenia drzwi, to nie jedyny walor tego rozwiązania. Zaletą drzwi otwieranych do środka jest również fakt, że nie mamy konieczności wychylać się na zewnątrz wpuszczając gości do środka.

Nie potrzebny jest również dach nad drzwiami, może być on niewielki, bo i tak zalegający śnieg nie zablokuje wyjścia i otwierania drzwi. Podobnie duża i gruba wycieraczka, położona przed drzwiami od strony zewnętrznej – zabezpieczy przed błotem wnoszonym do środka, a nie przeszkodzi w manewrowaniu drzwiami.

(Otwierając drzwi do środka pozostajemy w domu, co jest komfortowe przy niepogodzie lub gdy nie chcemy pokazać się sąsiadom np. w szlafroku.)

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
DRZWI OTWIERANE NA ZEWNĄTRZ

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bogumiła Odpowiedz 2020-08-23 12:27:55

Podczas pożaru zaczyna się panika. 90% ludzi z całych sił popycha drzwi, by wybiegnąć z mieszkania. BEZPIECZEŃSTWO to jest najważniejszy argument.

Krzysztof Odpowiedz 2017-03-08 18:10:55

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem drzwi otwieranych do wnetrza domu czy mieszkania.O ile w domach wielorodzinnych jest to bardziej zrozumiale,o tyle w domach jest niezrozumiale.Drzwi otwierane na zewnatrz sa o wiele bardziej bezpieczne od tych otwieranych do wewnatrz.Chodzi wlasnie o ich staranowanie.Drzwi otwieranych na zewnatrz sie nie da staranowac a to ze zlodziej moze przepilowac zawiasy,pisza osoby,ktore nie do konca wiedza jak sa zbudowane drzwi antywlamaniowe.Otoz,moja Gerda,za ponad 4 tys.zlotych,ma rygle wusuwqajace sie w 12 punktach na obwodzie calych drzwi.Po stronie zawiasow jest ich trzy.Dodatkowo,po tej stronie sa trzy rygle antywywazeniowe.Rayem te zabezpieczenia sprawiaja to,ze zaden zlodziej nie bedzie pilowal zawiasow,gdyz jest to zupelnie bez sensu.Po odpilowaniu zawiasow sa nadal rygle w ilosci 6 szt,ktore trzebaby pokonac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant