Drzwi wejściowe powinny zabezpieczać nasz dom przed włamaniem, chłodem i opadami, a także stanowić wizytówkę budynku, harmonijnie skomponowaną z elewacją i stolarką okienną. Ostatnio pisaliśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne, podkreślając ich wymiary zgodne z prawem, współczynnik przenikania ciepła i izolację akustyczną. Dziś podpowiadamy, jak otwierać drzwi wejściowe: na zewnątrz czy do środka?
To, czy drzwi wejściowe będziemy otwierać do wewnątrz czy na zewnątrz zależy głównie od miejsca, którym dysponujemy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Spójrzmy, jak zaplanowana jest w domu strefa wejścia i na jej podstawie podejmijmy decyzję o sposobie otwierania drzwi zewnętrznych.
Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz
Jeżeli drzwi mają otwierać się do środka, potrzebujemy sporo miejsca na skrzydło drzwiowe. Z tego względu drzwi otwierane do wewnątrz wymagają dużej przestrzeni za progiem, w sieni. Wiatrołap nie jest prawnie wymagany w domach jednorodzinnych, jeżeli jednak planujemy drzwi wejściowe otwierane do środka, należy wybrać projekt z wiatrołapem lub doprojektować go na etapie adaptacji.
Kolejną niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność zastosowania okapnika, który zabezpieczy wnętrze przed spływającą wodą (deszcz, śnieg). Okapnik montowany jest na dole drzwi od zewnętrznej strony. Przez niezabezpieczone drzwi woda może spływać pod nich do środka.
Drzwi otwierane do środka mogą być również odpychane od ościeżnicy przez silny powiew wiatru, który może nawet wyrwać skrzydło drzwiowe.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, drzwi wejściowe łatwiej staranować, jeśli otwierają się do środka, jednakże montaż zawiasów od wewnętrznej strony uniemożliwia ich podważenie.
Brak możliwości podważenia drzwi, to nie jedyny walor tego rozwiązania. Zaletą drzwi otwieranych do środka jest również fakt, że nie mamy konieczności wychylać się na zewnątrz wpuszczając gości do środka.
Nie potrzebny jest również dach nad drzwiami, może być on niewielki, bo i tak zalegający śnieg nie zablokuje wyjścia i otwierania drzwi. Podobnie duża i gruba wycieraczka, położona przed drzwiami od strony zewnętrznej – zabezpieczy przed błotem wnoszonym do środka, a nie przeszkodzi w manewrowaniu drzwiami.

(Otwierając drzwi do środka pozostajemy w domu, co jest komfortowe przy niepogodzie lub gdy nie chcemy pokazać się sąsiadom np. w szlafroku.)
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
DRZWI OTWIERANE NA ZEWNĄTRZ
Dodaj komentarz