Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi wejściowe – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi wejściowe – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi wejściowe powinny zabezpieczać nasz dom przed włamaniem, chłodem i opadami, a także stanowić wizytówkę budynku, harmonijnie skomponowaną z elewacją i stolarką okienną. Ostatnio pisaliśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne, podkreślając ich wymiary zgodne z prawem, współczynnik przenikania ciepła i izolację akustyczną. Dziś podpowiadamy, jak otwierać drzwi wejściowe: na zewnątrz czy do środka?
Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Jeżeli w domu nie mamy przestronnej strefy wejścia, powinniśmy zdecydować się na drzwi otwierane na zewnątrz. Przy tym sposobie otwierania drzwi nie jest konieczny wiatrołap, nie potrzeba też miejsca w sieni na manewrowanie skrzydłem drzwi. Możemy więc dowolnie zaaranżować przedsionek, a także usytuować tam drzwi wewnętrzne np. do pomieszczenia gospodarczego, które często znajduje się przy wejściu do domu.

Silny powiew wiatru może uszczelnić drzwi, dopychając je do ościeżnicy, a częściowa obudowa wnęki drzwiowej zapobiegnie wyrwaniu skrzydła przez naprawdę silny wiatr.

(Drzwi otwierane na zewnątrz wymagają miejsca na manewrowanie skrzydłem.)

Choć musimy wychylać się na zewnątrz, wpuszczając gości do środka, co może być uciążliwe szczególnie zimą, kiedy gość przekroczy już próg naszego domu, drzwi będzie nam łatwiej za nim zamknąć.

Jednak, aby osoby wchodzące miały swobodę poruszania się i cofania przed otwieranymi drzwiami, a skrzydłem wygodnie się manewrowało, konieczny jest duży podest przed wejściem. Warto go również zadaszyć, by śnieg nie zalegał przed wejściem i nie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał otworzenie drzwi.

W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz warto również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Chociaż nie można ich staranować, jak drzwi otwieranych do środka, to jednak zawiasy na zewnątrz umożliwią złodziejowi podważenie skrzydła. Warto więc zastosować specjalne zawiasy maskowane. Pod względem bezpieczeństwa istotne jest również to, że drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ucieczkę z domu, ewakuację w razie pożaru czy innego niebezpieczeństwa.

« Wstecz

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bogumiła Odpowiedz 2020-08-23 12:27:55

Podczas pożaru zaczyna się panika. 90% ludzi z całych sił popycha drzwi, by wybiegnąć z mieszkania. BEZPIECZEŃSTWO to jest najważniejszy argument.

Krzysztof Odpowiedz 2017-03-08 18:10:55

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem drzwi otwieranych do wnetrza domu czy mieszkania.O ile w domach wielorodzinnych jest to bardziej zrozumiale,o tyle w domach jest niezrozumiale.Drzwi otwierane na zewnatrz sa o wiele bardziej bezpieczne od tych otwieranych do wewnatrz.Chodzi wlasnie o ich staranowanie.Drzwi otwieranych na zewnatrz sie nie da staranowac a to ze zlodziej moze przepilowac zawiasy,pisza osoby,ktore nie do konca wiedza jak sa zbudowane drzwi antywlamaniowe.Otoz,moja Gerda,za ponad 4 tys.zlotych,ma rygle wusuwqajace sie w 12 punktach na obwodzie calych drzwi.Po stronie zawiasow jest ich trzy.Dodatkowo,po tej stronie sa trzy rygle antywywazeniowe.Rayem te zabezpieczenia sprawiaja to,ze zaden zlodziej nie bedzie pilowal zawiasow,gdyz jest to zupelnie bez sensu.Po odpilowaniu zawiasow sa nadal rygle w ilosci 6 szt,ktore trzebaby pokonac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645