Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi wewnętrzne – jak odnowić?

Drzwi wewnętrzne – jak odnowić?

Wybór drzwi wewnętrznych powinien być dobrze przemyślany. Zapewnić nam one mają bezpieczeństwo, komfort, ochronę przed zimnem i hałasem. Powinny również komponować się z wystrojem wnętrza np. z podłogą czy stolarką okienną, a ponadto być trwałe i wytrzymałe.

(Jak dbać o drzwi?)

Po latach użytkowania jednak nawet drzwi wysokiej jakości mogą się zniszczyć, zarysować, stracić kolor. Aby zachować estetykę wnętrza, mamy dwie możliwości: albo wymienić je na nowe, albo samemu czy z pomocą specjalistów odnowić. Należy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach konserwacja drzwi wewnętrznych może być droższa niż wymiana na nowszy model.

Sposób renowacji drzwi zależy od tego, z czego są one wykonane. Eksperci z firmy SABRE Okna i drzwi wskazują konkretne rozwiązania:

Jak odnowić drzwi drewniane?

Drzwi drewniane czyści się środkami do pielęgnacji drewna, na przykład mleczkiem lub pastą do drewna. Jeżeli chcemy odświeżyć drzwi lub zmienić ich kolor, można je pomalować lakierem lub farbą do drewna bądź specjalnym lakierem renowacyjnym. Lepiej jest stosować lakier w jaśniejszym odcieniu niż stary, aby zachować widoczny rysunek drewna. Jeśli zaś drzwi w ciemnym kolorze pomaluje się jasną farbą, mogą się na nich pojawić przebarwienia, dlatego łatwiej zmienić odcień z jasnego na ciemniejszy.

Bardzo zniszczone drzwi można oszlifować, oczyścić i pomalować lakierem koloryzującym lub bejcą, a potem lakierem bądź farbą do drewna. Jeśli jednak powierzchnia ma skomplikowane wzory, jest to żmudna i trudna praca. Niektóre firmy oferują taką usługę, lecz często jej koszt może przewyższać cenę nowych drzwi.

Producenci zalecają odnawianie drzwi drewnianych co 4 do 8 lat.

Jak odnowić drzwi z PVC

Drzwi z PVC łatwiej utrzymać w czystości. Zabrudzone wystarczy zmyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, mleczkiem lub emulsją i wytrzeć do sucha. Nie wolno stosować środków zawierających alkohol, octany oraz rozpuszczalników, które mogą zniszczyć powierzchnię drzwi.

Zniszczonych drzwi z PVC nie da się skutecznie odnowić – nie można ich pomalować. W razie niewielkiego uszkodzenia można zastosować specjalne pasty do naprawy drzwi z PVC. Dostępne są także pisaki korekcyjne w kolorach drzwi, którymi można zamalować drobne zarysowania.

Jak odnowić drzwi aluminiowe i z włókna szklanego

Drzwi aluminiowe i z włókna szklanego właściwie nie wymagają konserwacji. Lekkie zabrudzenia wystarczy tylko zmyć wodą z łagodnym detergentem.

Kłopotliwa jest zmiana koloru drzwi aluminiowych – po zdemontowaniu można je lakierować proszkowo. Producenci oferują taką usługę.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu