Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi wewnętrzne: sposób otwierania drzwi w domu i w mieszkaniu

Drzwi wewnętrzne: sposób otwierania drzwi w domu i w mieszkaniu

Jakie drzwi wybrać do wnętrza naszego nowego domu czy mieszkania? Decyzja uwarunkowana jest wieloma czynnikami.

Oczywiście wybieramy materiał – drzwi drewniane czy drewnopochodne, kolor pasujący do aranżacji czy podłogi oraz oczywiście ościeżnicę o standardowej lub regulowanej szerokości. Nie mniej ważny dla aranżacji mieszkania jest również sposób otwierania drzwi.

Wymiary drzwi wewnętrznych

Zobacz także: 

Aby wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne musimy zmierzyć otwór, w którym mają być one osadzone. Jeżeli wykańczamy nowe domy jednorodzinne – wymiary drzwi podane będą w projekcie. Tylko prawidłowy rozmiar ościeżnicy i skrzydła drzwiowego zapewni nam odpowiedni montaż drzwi.

Standardowe wymiary drzwi mają szerokość 60, 70, 80 lub 90 cm. Możemy zamówić również niestandardowe wymiary, zdając sobie sprawę, że cena ich będzie jednak wyższa.

Jeżeli wybieramy drzwi dwuskrzydłowe, szerokość każdego skrzydła może być taka sama lub różna, w zależności od miejsca montażu.

(Drzwi dwuskrzydłowe pasują do dużych reprezentacyjnych pomieszczeń.)

Drzwi prawe, drzwi lewe

Decyzję o tym, czy zamontować drzwi prawe czy drzwi lewe należy podjąć biorąc pod uwagę nie tylko naszą wygodę (np. czy jesteśmy prawo- czy leworęczni), ale przede wszystkim aranżację wnętrza.

(Podstawowym kryterium przy wyborze drzwi prawych czy lewych jest planowany wystrój wnętrz.)

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Stojąc naprzeciw drzwi lewych (zakładając, że otwierają się w naszą stronę) mamy zawiasy po lewej, a klamkę po prawej stronie. Drzwi prawe (przy otwieraniu w naszą stronę) przeciwnie – zawiasy po prawej, a klamka po lewej stronie.

Drzwi lewe są wygodne dla osób praworęcznych, jednak aranżacja wnętrza niekiedy uniemożliwia ich montaż. Wybierając drzwi wewnętrzne zwróćmy uwagę, czy nie będą obijać się one o ustawione na ścianie meble.

Istotne jest również rozmieszczenie włączników światła. Jeżeli montaż drzwi łączy się z ogólnym remontem czy wykańczaniem domu lub mieszkania, możemy tak zaplanować oświetlenie, by włączniki nie chowały się za drzwiami. Jeżeli włączniki są już zamontowane wybierzmy takie drzwi, których skrzydło po otworzeniu ich nie przysłania. W przeciwnym razie będziemy musieli wejść do ciemnego pokoju, zamknąć lub przymknąć drzwi i dopiero włączyć światło, co może być bardzo niekomfortowe.

Drzwi skrzydłowe, drzwi przesuwne, drzwi wahadłowe

Nawiązując do poprzedniego kroku, warto rozważyć również różny sposób budowy skrzydeł drzwiowych. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe, ale gdy aranżacja wnętrz nam utrudnia ich montaż możemy wybrać np. drzwi przesuwne, które zaoszczędzą nam mnóstwo miejsca. Przestrzeń, którą zajmują skrzydła, możemy dzięki systemom przesuwnym wykorzystać na ustawienie mebli. Jeżeli więc urządzamy małe mieszkanie – drzwi przesuwne mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

(Drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie, jeśli urządzamy małe mieszkania.)

Inną opcją są drzwi wahadłowe, które możemy zamontować np. na drodze do kuchni. Będziemy mogli je otwierać bez używania rąk, co jest bardzo wygodne jeśli np. niesiemy do z kuchni do salonu talerze z gorącym posiłkiem.

Jeżeli otwór drzwiowy jest duży, a nie mamy miejsca na szerokie skrzydła lub drzwi dwuskrzydłowe, możemy wybrać drzwi łamane lub drzwi harmonijkowe. Nie zapewnią nam one jednak całkowitej intymności, więc raczej nie są polecane do takich pomieszczeń, jak sypialnie czy łazienki.

(Drzwi łamane to atrakcyjna alternatywa dla standardowych drzwi uchylnych.)

Należy pamiętać, że prawo określa sposób otwierania drzwi do takich pomieszczeń, jak łazienki, kuchnie czy kotłownie, w których instalowany jest kocioł grzewczy. Tu nie możemy zamontować drzwi otwieranych do środka, muszą być one otwierane na zewnątrz, dopuszczalne są także drzwi przesuwne.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 23, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Prawidłowy montaż drzwi w domach drewnianych | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-15 12:39:36

[...]    Ciepły montaż okien chroni dom przed utratą energii Drzwi wewnętrzne – sposób otwierania Jak odnowić stare drzwi drewniane pomalowane farbą olejną? Okna aluminiowe: czy [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-04-01 15:51:38

Ciekawy artykuł, bardzo pomocny.Ja przymierzam się do zakupu drzwi Vox z lustrem.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-07-15 09:07:37

Przede wszystkim - darujcie sobie drzwi harmonijkowe. Sa niewygodne i zawodne. Mialam i tylko ja wiem ile zdrowia i kasy przez nie stracilam... Duzo lepszym wyborem bedzie inwestycja w drzwi przesuwne wykonane ze szkla. Sa bardzo trwale, niezawodne i latwe do czyszczeni. Dodatkowego smaczku nadaje fakt mozliwosci wykonania na nich w zasadzie dowolnej grafiki badz tez zintegrowania ich ze szklanymi taflami na scianach.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-05-31 15:52:37

ostatnio kupowalam dzwi do mojego mieszkania, sliczne nowe dzieki getin bankowi gdzie dostalam kredyt, z drzwiami to rzeczywiscie mialam spory porblemz zeby dobrac odpowiednie, wcale to takie latwe nie jest

Jak dobrać odpowiednią ościeżnicę drzwiową? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-01 23:45:14

[...] jest jednak dobrać odpowiednie elementy wyposażenia drzwi. Wybierając koronę lub kątownik maskujący wymagane jest podanie strony drzwi, na której będą [...]

Nowe drzwi wewnętrzne - czy wymieniać ościeżnicę? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-27 11:41:28

[...] Drzwi – na zewnątrz czy do środka? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645