Start Arrow Budowa domuArrow Drzwi zgodne z prawem

Drzwi zgodne z prawem

1. Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym. Wymaganie przystosowania wejść dla osób niepełnosprawnych nie dotyczy budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, budynków koszarowych, a także budynków w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

drzwi2. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Wysokość progów nie może przekraczać 20 mm.

3. W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych.

4. Drzwi do pokoju dziennego i sypialni powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Otwierać się mogą zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

5. Drzwi do kuchni powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Nie mogą mieć progów. Między podłogą a dolną krawędzią drzwi musi być szczelina (szerokości przynajmniej 2,5 cm), pozwalająca na równomierny przepływ powietrza.

6. Drzwi do łazienek i WC powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Muszą się otwierać na zewnątrz pomieszczenia, a w dolnej części – mieć otwory o łącznej powierzchni 220 cm2, zapewniające swobodny przepływ powietrza. W łazience mogą być również stosowane drzwi przesuwne.

7. Wymiary otworu drzwiowego – prawidłowy montaż drzwi w otworze wymaga m.in. zachowania odpowiedniej przestrzeni między ościeżnicą a murem. Zalecane jest, aby rzeczywiste wymiary drzwi były o 20 mm mniejsze na szerokości od wymiarów przygotowanego otworu. Z kolei optymalna przestrzeń między górną (poziomą) częścią ościeżnicy a murem powinna wynosić 10 mm.

8. Drzwi są najczęściej sprzedawane w zestawach razem z ościeżnicami. Mają standardowe wymiary:

rodzaj drzwi
szerokość [mm]
wysokość [mm]
drzwi drewniane jednoskrzydłowe od 900 do 1000 od 2050 do 2400
drzwi drewniane dwuskrzydłowe od 1200 do 2400 od 2050 do 2400
drzwi metalowe jednoskrzydłowe od 900 do 1000 od 2050 do 2400
drzwi metalowe dwuskrzydłowe od 1200 do 2400 od 2050 do 2400

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 8, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

domartstyl-pl Odpowiedz 2012-09-19 06:25:49

warto znać warto przeczytac!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty