Start Arrow Budowa domuArrow Duże przeszklenia: okna do domów nowoczesnych i energooszczędnych

Duże przeszklenia: okna do domów nowoczesnych i energooszczędnych

Projekty domów nowoczesnych coraz częściej przewidują przeszklone okna i drzwi, zajmujące nawet całą powierzchnię ściany. Trend ten zaciera granicę między domem a ogrodem, jednocześnie nadając bryle budynku luksusowy charakter. Okna do dużych przeszkleń, a także drzwi tarasowe i balkonowe muszą jednak zapewniać komfort, łatwość użytkowania i ciepło. Wpływ na izolacyjność termiczną ma także wpływ projekt domu i jego odpowiednie usytuowanie na działce.

Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej okien są niskie – współczynnik przenikania ciepła, określający ilość ciepła, które ucieka przez 1 m2 okna w przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej w przepisach budowlanych wynosi 1,7-1,8 W/m2K w zależności od strefy klimatycznej. Nawet okna do domów o podstawowym standardzie energetycznym spełniają te wymagania z nawiązką.

Izolacyjność termiczna okna jest bardzo ważna w oknach o dużych, niestandardowych rozmiarach. Domy energooszczędne powinny je mieć usytuowane na południowej stronie, gdzie dochodzić będzie największa ilość światła i ciepła, ale mimo to, okna do dużych przeszkleń muszą charakteryzować się dużo niższym od wymaganych wartości współczynnikiem przenikania ciepła.

Jakie okna wybrać do domów pasywnych i energooszczędnych?

Okno Winergetic Premium Passive to pierwsze okno, w którym zastosowano aerożel, materiał, charakteryzujący się najniższym dla ciał stałych współczynnikiem przewodzenia ciepła,  wykorzystywany do tej pory między innymi do budowy statków kosmicznych lub jako warstwa izolacyjna w skafandrach astronautów.

Współczynnik przewodzenia ciepła profilu Winergetic Premium Passive wynosi jedynie Uf = 0,95 W/m²K.

Okno Winergetic Premium Passive można dodatkowo wyposażyć w 3-komorowe pakiety szybowe wypełnione argonem, których współczynnik przenikania ciepła wynosi Ug=0,4 W/m2K lub kryptonem o współczynniku Ug=0,3 W/m2K. Okno wyposażone w szybę o Ug=0,3 osiąga współczynnik przenikalności cieplnej na rewelacyjnym poziomie Uw=0,6 W/m2K.

Okno Winergetic Premium Passive
firmy OKNOPLAST

***

W systemie Corona SI 82 zastosowano inteligentne rozwiązania techniczne opracowane pod kątem zapewnienia bardzo dobrej izolacyjności termicznej i dostępności cenowej. Doskonały współczynnik izolacyjności termicznej na poziomie Uw≤0,9 W/m2K (przy zastosowaniu szyby zespolonej o współczynniku Ug=0,7 W/m2K) spełnia wymagania budownictwa niskoenergetycznego.

Wartość współczynnika przenikania ciepła całego okna można dodatkowo obniżyć do standardu pasywnego (Uw≤0,8 W/m2K) stosując typową szybę dwukomorową o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z ciepłą ramką. Okno Corona SI 82 wyposażone w trzy niezależne poziomy uszczelnień doskonale chroni wnętrze przed wpływami pogody i hałasem.

Corona SI 82
firmy Schüco

***

Drzwi podnośno-przesuwne HS330 są wykonane w konstrukcji drewniano-aluminiowej. Izolacyjność termiczna wynosi 0,79 dla elementu o wielkości 2200 x 2300mm. Technologia progów z włókna szklanego (Uf = 1,29W/m2K) w połączeniu z seryjnym potrójnym oszkleniem zapewnia termoizolację kwalifikującą HS330 do zastosowania w budownictwie pasywnym.

Opatentowany system oszklenia elementów stałych umożliwia wymianę szyb przy całkowicie zatynkowanej ościeżnicy. Drzwi można też łączyć z przeszkleniami stałymi i narożnikami całoszklanymi.

Drzwi podnośno-przesuwne HS330
firmy Internorm
Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Stolarka okienna: nowoczesne okna są piękne i funkcjonalne | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-23 21:11:05

[...] nie tylko znaczną ilość promieni słonecznych, ale również wzbogaca bryłę obiektu. Przeszklenia o dużej powierzchni dobrze sprawdzają się na poddaszu – pomieszczeniu, które ostatnio przeżywa prawdziwy renesans [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu