Start Arrow InstalacjeArrow Dwa sposoby na zabezpieczenie domu przed piorunami

Dwa sposoby na zabezpieczenie domu przed piorunami

Budując dom o niewielkiej powierzchni, nie musisz wyposażać go w instalację odgromową. Prawo budowlane nie nakłada bowiem takiego przymusu. Mimo to warto ją zamontować, by chronić swój dom przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jak to zrobić? Do wyboru masz dwa sposoby – montaż instalacji odgromowej tradycyjnej oraz montaż systemu aktywnego…

(Prawo budowlane nie nakłada na właścicieli małych domów obowiązku wyposażenia budynku w instalację odgromową, nie powinniśmy jednak rezygnować z jej zamontowania.)

 Tradycyjna instalacja odgromowa

Montaż tradycyjnej instalacji odgromowej, pozwoli Ci zabezpieczyć dom przed piorunem, dzięki zastosowaniu zwodów poziomych i pionowych, połączonych za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem. Od czego należy więc zacząć? Najpierw musisz wyznaczyć właściwe miejsce zwodów instalacji, zaznaczając tzw. strefy ochronne. Określa się je za pomocą reguły kąta osłonowego, toczącej się kuli, wymiarowania oczek siatki zwodów. Co ważne, do zwodów powinny być podłączone wszystkie wystające metalowe elementy zabudowy dachu, takie jak: kominy, maszty antenowe itp. Ponadto należy je ochronić za pomocą zawodów pionowych.

 

(Instalacja tradycyjna)

 

Jeżeli pokrycie dachu wykonane jest z blachy, można ją również wykorzystać jako zwód poziomy niski, pod warunkiem jednak, że jej grubość nie będzie mniejsza niż 0,5 mm, bez względu na rodzaj materiału pokrycia dachowego wg PN-IEC 61024-1. Do budowy tradycyjnej instalacji odgromowej, wykorzystuje się stal ocynkowaną, miedź i aluminium.

System z piorunochronem aktywnym

Wybierając natomiast drugi sposób, czyli montaż systemu aktywnego, zadbasz o estetykę swojego domu, bowiem rozwiązanie to jest przyjemniejsze wizualnie dla oka. Jak działa ten system? Opiera się na pionowej ochronie odgromowej i wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który montowany jest na dachu w sposób najmniej widoczny – na tzw. estetycznych uchwytach. Dzięki temu unikniemy rozprowadzania siatki zwodów po całym dachu, co powiedzmy sobie szczerze, nie wygląda ładnie. Co najistotniejsze, zachowamy skuteczność ochrony przed uderzeniem pioruna.

 

(Instalacja odgromowa z piorunochronem aktywnym)

O czym warto wiedzieć?

System aktywny ma większą skuteczność niż instalacja tradycyjna. Dlaczego? Ponieważ wszystkie obiekty są chronione, łącznie z anteną telewizyjną i dekoracjami na dachu.

Ponadto montaż piorunochronu aktywnego sprawia, że prąd ma krótszą drogę przepływu pomiędzy głowicą a ziemią. W ten sposób ewentualny pożar i niebezpieczne napięcia w przewodach elektrycznych są zminimalizowane do minimum.

Przewagą systemu aktywnego jest również to, że uziom szpilkowy, który pozwala na wykonanie trwałego uziemienia, nie wymaga rozkopywania terenu wokół domu, co jest konieczne w przypadku tradycyjnej instalacji odgromowej.

Do instalacji systemu z piorunochronem aktywnym wykorzystuje się również stal ocynkowaną, miedź i aluminium. Co ciekawe, system ten jest szczególnie polecany w przypadku domów jednorodzinnych o powierzchni dachu do 500 mkw.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zenon Odpowiedz 2017-07-21 22:04:40

Racja, szczególnie jak ostatnio takie burzowe lato... inna sprawa, że my oprócz instalacji odgromowej, kupiliśmy też agregat prądotwórczy, tak w razie braku prądu. Przydaje się takie urządzenie

Inżynier Elektryk Odpowiedz 2016-07-13 17:04:43

Ochrono odgromowa aktywna to przekręt na światową skalę. Nie jest poparte to żadnymi badaniami że tego typu instalacja spełnia swoje zadanie, żaden szanujący się inżynier z uprawnieniami budowlanymi nie podpisze się pod wykonawstwem czegoś takiego. Również polskie prawo budowlana jak i normy zarówno unijne jak i polskie nie dopuszczają tego typu instalacji jako jedynej instalacji odgromowej budynku do użytku. Tylko Francja wydała przepisy dopuszczające tego typu instalacje do użytku ( tylko na terenie Francji można takie instalacje wykonać). W Polsce jest możliwość wykonania takiej instalacji tylko pod warunkiem wykonania tradycyjnej instalacji odgromowej i dodania do niej sztycy odgromowej aktywnej ( tylko jaki jest sens wykonania w pełni funkcjonalnej instalacji odgromowej i stawiania za dodatkowe parę tysięcy aktywnej sztycy odgromowej).

kasia Odpowiedz 2015-08-11 14:34:32

Zdecydowanie polecam instalacje odgromowe. Zaopatrzyliśmy się w taką już podczas budowy domu. To naprawdę uspokaja człowieka i jego świadomość podczas burzy. No i poprawia bezpieczeństwo. Mogę szczerze polecić gromnit, który profesjonalnie i niedrogo zajął się wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty