Start Arrow InstalacjeArrow Dwa sposoby na zabezpieczenie domu przed piorunami

Dwa sposoby na zabezpieczenie domu przed piorunami

Prawo budowlane nie nakłada na właścicieli małych domów obowiązku wyposażenia budynku w instalację odgromową, nie powinniśmy jednak rezygnować z jej zamontowania. Domy jednorodzinne możemy chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi na dwa sposoby, montując instalację odgromową tradycyjną lub tzw. system aktywny. Czym różnią się te dwie instalacje? Z jakich elementów się składają? Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i estetykę naszych domów jednorodzinnych?

(Prawo budowlane nie nakłada na właścicieli małych domów obowiązku wyposażenia budynku w instalację odgromową, nie powinniśmy jednak rezygnować z jej zamontowania.)

Różnice między tradycyjną instalacją odgromową a systemem aktywnym wyjaśnia nasz ekspert z firmy TKKJ-System:

Tradycyjna ochrona odgromowa

Tradycyjna instalacja odgromowa zabezpiecza dom jednorodzinny przed skutkami uderzeń pioruna dzięki wykorzystaniu zwodów poziomych i pionowych, połączonych za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem.

(Instalacja tradycyjna)

Aby wyznaczyć odpowiednie miejsce zwodów instalacji, najpierw należy wyznaczyć tzw. strefy ochronne. Określa się je za pomocą reguły kąta osłonowego, toczącej się kuli, wymiarowania oczek siatki zwodów.

Do zwodów powinny być podłączone wszystkie wystające metalowe elementy zabudowy dachu: kominy, maszty antenowe itp. Ponadto należy je ochronić za pomocą zawodów pionowych.

Jeżeli pokrycie dachu wykonane jest z blachy, można ją również wykorzystać jako zwód poziomy niski, pod warunkiem jednak, że jej grubość nie będzie mniejsza niż0,5 mm, bez względu na rodzaj materiału pokrycia dachowego wg PN-IEC 61024-1.

Do budowy tradycyjnej instalacji odgromowej wykorzystuje się stal ocynkowaną, miedź i aluminium.

System z piorunochronem aktywnym

System aktywny jest rozwiązaniem dużo bardziej estetycznym. Oparty jest na pionowej ochronie odgromowej i wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który montowany jest na dachu w sposób najmniej widoczny, na estetycznych uchwytach.

Dzięki temu właściciel domu unika rozprowadzania siatki zwodów po całym dachu swojego domu, przy jednoczesnych zachowaniu skuteczności ochrony przed uderzeniami pioruna.

(Instalacja odgromowa z piorunochronem aktywnym)

System aktywny ma większą skuteczność od instalacji tradycyjnej. Wszystkie obiekty objęte są bowiem „kopułą”, chronione są również anteny telewizyjne i akcesoria dekoracyjne dachu.

Instalacja systemu z piorunochronem aktywnym daje prądowi krótszą drogę przepływu pomiędzy głowicą i ziemią. Dzięki temu zarówno zagrożenie pożarowe, jak i indukowanie się niebezpiecznych napięć w przewodach elektrycznych, grożących porażeniem ludzi, są zminimalizowane.

Przewagą systemu aktywnego jest również to, że uziom szpilkowy, który pozwala na wykonanie trwałego uziemienia, nie wymaga rozkopywania terenu wokół domu, co jest konieczne w przypadku tradycyjnej instalacji odgromowej.

Do instalacji systemu z piorunochronem aktywnym wykorzystuje się również stal ocynkowaną, miedź i aluminium.

System ten jest szczególnie polecany w przypadku ochrony odgromowej domów jednorodzinnych o powierzchni dachu do 500 mkw.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zenon Odpowiedz 2017-07-21 22:04:40

Racja, szczególnie jak ostatnio takie burzowe lato... inna sprawa, że my oprócz instalacji odgromowej, kupiliśmy też agregat prądotwórczy, tak w razie braku prądu. Przydaje się takie urządzenie

Inżynier Elektryk Odpowiedz 2016-07-13 17:04:43

Ochrono odgromowa aktywna to przekręt na światową skalę. Nie jest poparte to żadnymi badaniami że tego typu instalacja spełnia swoje zadanie, żaden szanujący się inżynier z uprawnieniami budowlanymi nie podpisze się pod wykonawstwem czegoś takiego. Również polskie prawo budowlana jak i normy zarówno unijne jak i polskie nie dopuszczają tego typu instalacji jako jedynej instalacji odgromowej budynku do użytku. Tylko Francja wydała przepisy dopuszczające tego typu instalacje do użytku ( tylko na terenie Francji można takie instalacje wykonać). W Polsce jest możliwość wykonania takiej instalacji tylko pod warunkiem wykonania tradycyjnej instalacji odgromowej i dodania do niej sztycy odgromowej aktywnej ( tylko jaki jest sens wykonania w pełni funkcjonalnej instalacji odgromowej i stawiania za dodatkowe parę tysięcy aktywnej sztycy odgromowej).

kasia Odpowiedz 2015-08-11 14:34:32

Zdecydowanie polecam instalacje odgromowe. Zaopatrzyliśmy się w taką już podczas budowy domu. To naprawdę uspokaja człowieka i jego świadomość podczas burzy. No i poprawia bezpieczeństwo. Mogę szczerze polecić gromnit, który profesjonalnie i niedrogo zajął się wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty