Budując dom o niewielkiej powierzchni, nie musisz wyposażać go w instalację odgromową. Prawo budowlane nie nakłada bowiem takiego przymusu. Mimo to warto ją zamontować, by chronić swój dom przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jak to zrobić? Do wyboru masz dwa sposoby – montaż instalacji odgromowej tradycyjnej oraz montaż systemu aktywnego…

(Prawo budowlane nie nakłada na właścicieli małych domów obowiązku wyposażenia budynku w instalację odgromową, nie powinniśmy jednak rezygnować z jej zamontowania.)
Tradycyjna instalacja odgromowa
Montaż tradycyjnej instalacji odgromowej, pozwoli Ci zabezpieczyć dom przed piorunem, dzięki zastosowaniu zwodów poziomych i pionowych, połączonych za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem. Od czego należy więc zacząć? Najpierw musisz wyznaczyć właściwe miejsce zwodów instalacji, zaznaczając tzw. strefy ochronne. Określa się je za pomocą reguły kąta osłonowego, toczącej się kuli, wymiarowania oczek siatki zwodów. Co ważne, do zwodów powinny być podłączone wszystkie wystające metalowe elementy zabudowy dachu, takie jak: kominy, maszty antenowe itp. Ponadto należy je ochronić za pomocą zawodów pionowych.
Jeżeli pokrycie dachu wykonane jest z blachy, można ją również wykorzystać jako zwód poziomy niski, pod warunkiem jednak, że jej grubość nie będzie mniejsza niż 0,5 mm, bez względu na rodzaj materiału pokrycia dachowego wg PN-IEC 61024-1. Do budowy tradycyjnej instalacji odgromowej, wykorzystuje się stal ocynkowaną, miedź i aluminium.
System z piorunochronem aktywnym
Wybierając natomiast drugi sposób, czyli montaż systemu aktywnego, zadbasz o estetykę swojego domu, bowiem rozwiązanie to jest przyjemniejsze wizualnie dla oka. Jak działa ten system? Opiera się na pionowej ochronie odgromowej i wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który montowany jest na dachu w sposób najmniej widoczny – na tzw. estetycznych uchwytach. Dzięki temu unikniemy rozprowadzania siatki zwodów po całym dachu, co powiedzmy sobie szczerze, nie wygląda ładnie. Co najistotniejsze, zachowamy skuteczność ochrony przed uderzeniem pioruna.
O czym warto wiedzieć?
System aktywny ma większą skuteczność niż instalacja tradycyjna. Dlaczego? Ponieważ wszystkie obiekty są chronione, łącznie z anteną telewizyjną i dekoracjami na dachu.
Ponadto montaż piorunochronu aktywnego sprawia, że prąd ma krótszą drogę przepływu pomiędzy głowicą a ziemią. W ten sposób ewentualny pożar i niebezpieczne napięcia w przewodach elektrycznych są zminimalizowane do minimum.
Przewagą systemu aktywnego jest również to, że uziom szpilkowy, który pozwala na wykonanie trwałego uziemienia, nie wymaga rozkopywania terenu wokół domu, co jest konieczne w przypadku tradycyjnej instalacji odgromowej.
Do instalacji systemu z piorunochronem aktywnym wykorzystuje się również stal ocynkowaną, miedź i aluminium. Co ciekawe, system ten jest szczególnie polecany w przypadku domów jednorodzinnych o powierzchni dachu do 500 mkw.
Dodaj komentarz