Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Dwa w jednym – donica z pergolą

Dwa w jednym – donica z pergolą

Pergole w ogrodzie mogą pełnić różne funkcje. Mogą stanowić łuk nad wejściem do ogrodu, jak również utrzymywać zadaszenie nad ławką. Jedną z najbardziej popularnych metod wykorzystania pergoli jest wykorzystanie ich jako podpory dla roślin pnących.

Pergola połączona z donicą stanowi nie tylko praktyczne rozwiązanie, to także przykuwający uwagę element dekoracyjny. Rośliny pnące same w sobie są bardzo wdzięczne. Gdy wspinają się po ozdobnej kracie, jedynie zyskują na urodzie.

Pojedyncza donica

Pergola nie musi być olbrzymia. Nawet w małym rozmiarze, może wyglądać bardzo ciekawie. Odpowiedni rozmiar do niewielkiego ogródka to donica mniej więcej metrowej szerokości, połączona z pergolą.

(Mała donica, fot. Garden Park)

Jeśli możemy poświęcić więcej miejsca w ogrodzie, wybierzmy większy model. Producenci oferują różne długości. Bardzo dobrze wygląda kształt kwadratu – wysokość około dwóch metrów przy takiej samej długości donicy.

(Większa donica, fot. Garden Park)

Donica połączona z pergolą nie musi mieć bardzo prostej formy. Może być nieco bardziej ozdobna. Dobry wybór to krata połączona z wyciętym w desce wzorem. Może to być wzór kwiatowy, jak również jakkolwiek inny motyw. W ten sposób nasza pergola wygląda ciekawie i niebanalnie.

 

(Pergola niekoniecznie musi być klasyczną kratą, fot. Robex)

Połączone donice

 

Do większego ogrodu możemy wybrać kompleksowe rozwiązanie – dwie połączone ze sobą donice. Donice mogą być połączone ze sobą przy pomocy ławki – w ten sposób uzyskamy dodatkowy element aranżacyjny. To, czy w obu donicach zasadzimy jeden, czy dwa gatunki roślin (np. w kontrastowych kolorach) zależy głównie od naszej wyobraźni.

 

(Ławka i dwie donice, fot. Garden Park)

Co do rodzaju roślin pnących się po kracie, nie ma tutaj sztywnych reguł. Oczywiście, lepiej wybrać żywe kolory, które będą kontrastować z drewnem. Warto także zastosować kilka kolorów razem – wygląda to ciekawiej niż kompozycja monokolorystyczna. Dużo zależy jednak od naszego gustu oraz wyobraźni.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród