Start Arrow Wiadomości Arrow Dyrektywa ErP w sprawie ekoprojektu coraz bliżej wejścia w życie – jakie zmiany wprowadza?

Dyrektywa ErP w sprawie ekoprojektu coraz bliżej wejścia w życie – jakie zmiany wprowadza?

Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu będą one musiały zostać opatrzone specjalną etykietą informującą o klasie efektywności energetycznej, a także poziomie mocy grzewczej i akustycznej. Co dokładnie zmienia dyrektywa i które urządzenia grzewcze będą podlegać nowym wymogom? Wyjaśnia to Andrzej Karpiński – ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Nowe przepisy w służbie ekologii

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP), która wejdzie w życie pod koniec września tego roku, to kolejny krok na drodze do zmniejszenia ilości energii niepotrzebnie zużywanej przez domowe urządzenia elektryczne oraz systemy grzewcze. Stanowi ona także ukłon w stronę konsumentów, którzy zyskają rzetelne i jasne informacje na temat zapotrzebowania energetycznego kupowanego sprzętu. „Nowe przepisy unijne określają minimalne wymagania w zakresie efektywności energetycznej urządzeń grzewczych oraz c.w.u., a także nakładają na producentów oraz sprzedawców obowiązek powiadamiania klientów o efektywności energetycznej kotła czy też podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Informacja taka musi znaleźć się na specjalnej etykiecie, umieszczonej w widocznym miejscu przedniej części urządzenia”, wyjaśnia Andrzej Karpiński – Kierownik Działu Kogeneracji w firmie Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. „Bardzo istotny jest również fakt, że w przypadku całego systemu grzewczego, np. będącego połączeniem kotła kondensacyjnego z instalacją solarną, etykietę muszą nie tylko poszczególne elementy, ale także system jako całość” dodaje ekspert. Etykieta efektywności energetycznej i specyfikacja techniczna urządzenia nie jest nowością dla polskich konsumentów, ponieważ od lat wymagana była dla produktów z segmentu RTV, AGD czy oświetlenia. W myśl nowej dyrektywy będzie ona obowiązkowa także w przypadku systemów grzewczych o mocy do 70 kW oraz zasobników ciepłej wody użytkowej o pojemności do 500 litrów. Co więcej, wszystkie dokumenty i ulotki na temat danego sprzętu, a także oferta końcowa dla klienta indywidualnego, muszą również zawierać odniesienie do kategorii efektywności. Jak powinno wyglądać oznaczenie? „Etykieta ErP dla kotłów jednofunkcyjnych musi zawierać informacje dotyczące poziomu mocy grzewczej i akustycznej, a przede wszystkim: kategorię efektywności w skali od A++ do G (do D dla pomp ciepła, od A do G dla zasobników ciepłej wody użytkowej). Warto wiedzieć, że od sierpnia 2019 r. skala ta będzie jeszcze bardziej rygorystyczna 

i obejmie zakres od A+++ do D oraz od A+ do G dla zasobników c.w.u. Konsument powinien mieć również świadomość, że etykieta dla pomp ciepła (niskotemperaturowych) musi zawierać dodatkowo informację o strefie klimatycznej, dla której osiągalne są wyszczególnione w specyfikacji parametry. Efektywność tych urządzeń uzależniona jest od klimatu i temperatury panującej na zewnątrz budynku, w zawiązku z czym inna będzie ona w strefie umiarkowanej, a inna w ciepłej lub zimnej”, tłumaczy Andrzej Karpiński z firmy Wolf.

Dyrektywa ErP – których produktów dotyczy?

Przepisy unijne jasno precyzują, które urządzenia od dnia 26 września muszą spełniać nowe minimalne wymagania odnośnie zużycia energii i ochrony środowiska, a także być odpowiednio oznakowane. Należą do nich kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, a także całe systemy obejmujące kotły jednofunkcyjne lub kotły wielofunkcyjne, regulatory temperatury i instalacje solarne. Dyrektywa ErP dotyczy również kotłów wielofunkcyjnych (typ B1) o mocy mniejszej niż 30 kW, stosowane jako zamiennik w budynku mieszkalnym. Które produkty nie zostały ujęte w nowych przepisach? „Dyrektywa nie obejmuje kotłów opalanych biomasą, systemów grzewczych zasilanych parą, gazem lub powietrzem ani też kogeneracyjnych bloków energetycznych (CHP) o maksymalnej mocy wytwórczej energii elektrycznej równej lub większej niż 50 kW. Nowe wymagania nie dotyczą również kotłów jednofunkcyjnych o mocy przekraczającej 400 kW oraz pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej o pojemności przekraczającej 2000 litrów”, mówi specjalista firmy Wolf. Ekspert dodaje jednak: „Jeżeli chodzi o urządzenia z dwóch ostatnich kategorii to producenci mogą sprzedawać je tylko w wówczas, gdy spełniają one nowe minimalne wymagania dotyczące zużycia energii i ochrony środowiska. Fakt ten musi być potwierdzony za pomocą oznaczenia CE. W praktyce oznacza to, że od 26 września 2015 roku producenci urządzeń grzewczych nie będą mogli wytwarzać większości kotłów bez kondensacji o mocy do 400 kW. Co więcej, już po 8 stycznia 2015 roku w sprzedaży nie powinno być pomp innych niż wysokosprawne, a od dnia 1 sierpnia zakaz dystrybucji obejmie także kotły wiszące bez wysokosprawnych pomp”.

Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu, od dnia 26 września produkty firmy Wolf zostaną opatrzone etykietą efektywności i specyfikacją techniczną. Dodatkowo, w ciągu najbliższych miesięcy, partnerzy handlowi firmy Wolf dokonają przeglądu instalacji swoich klientów w celu naprawy lub wymiany zużytych urządzeń.

www.wolf-polska.pl

Firma Wolf GmbH swoje początki datuje na rok 1963, kiedy to w niemieckim mieście Mainburg rozpoczęła produkcję urządzeń do osuszania chmielu. Późniejsze lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i otwarcie się na nowe dziedziny działalności. Dziś Wolf GmbH jest liderem wśród producentów urządzeń grzewczych, solarnych, wentylacyjnych i solarnych, a także pierwszą firmą, która wprowadziła 5-letnią gwarancję na kotły grzewcze.  Przedsiębiorstwo stało się także prekursorem swojej branży i jako pierwsze wprowadziło w Niemczech certyfikację produkcji zgodną z normą ISO 9001. Długa lista obiektów referencyjnych stanowi dla firmy powód do dumy i jest potwierdzeniem, iż oferowane produkty charakteryzują się najwyższą niemiecką jakością.

Źródło:Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o

Wolf
Wszystkie komunikaty (7547)

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 16, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Andrzej B. Odpowiedz 2015-02-25 16:18:37

Witam, niezmiernie cieszę się na wejście w życie tej dyrektywy europejskiej. Aby dowiedzieć się wszystkiego o zmianach, jakie wprowadzi do naszego życia dyrektywa ErP, zapraszam do lektury na stronie firmy DeDietrich. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje