Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Dywan do pokoju dziecka

Dywan do pokoju dziecka

Wybór dywanu do pokoju dziecięcego to kwestia bardzo często przez nas bagatelizowana. Wydaje nam się czasem, że dziecku w zasadzie obojętne jest, jaki dywan znajduje się na podłodze, ważne aby był kolorowy. Nic bardziej błędnego. Od najmłodszych lat należy rozwijać w dziecku zmysł estetyki poprzez wprowadzanie do jego otoczenia gustownych i miłych dla oka zestawień kolorów.

Kilkanaście lat temu niekwestionowanym hitem pokojów dziecięcych (a także świetlic i przedszkoli) były dywany we wzór przedstawiający ulice. Stanowił on jednocześnie zabawkę – w szczególności cieszył chłopców, dawał bowiem możliwość zabawy samochodzikami. Owszem, takie rozwiązanie jest rozwijające, ale stało się już nieco banalne. Jeśli i nam się znudziło, warto być może poszukać czegoś bardziej oryginalnego.

Dywan w kształcie zwierzaka

Aby odmienić oblicze podłogi w pokoju dziecka, nie musimy koniecznie kupować nowego dywanu. Jeśli dywan jest w dość nudnym, jednolitym kolorze, możemy to z łatwością zmienić. Wystarczy, że dokupimy mniejszy dywanik, który na nim położymy. Ostatnim krzykiem mody są sympatyczne dywany w kształcie zwierzęcia – z głową i łapami. Jest to żartobliwe nawiązanie do skór zwierzęcych leżących na podłodze w bardziej „dorosłych” wnętrzach. Starajmy się, aby kolor „sierści zwierzęcia” pasował do barwy większego dywanu.

(Dywan o zabawnym kształcie podbije serca najmłodszych)

Jeśli interesuje nas dywanik pod łóżko, lepiej wybrać bardziej klasyczny, „dwuwymiarowy”. Oczywiście, również może mieć ciekawy kształt. Przykładowo, pokój dziewczynki ozdobi dywanik w formie kwiatka lub motylka. Do pokoju chłopca bardziej odpowiedni będzie kształt na przykład samochodzika. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy do naszej wyobraźni i wystroju pokoju. Im bardziej „bajkowa” jest reszta akcesoriów w pokoju, tym lepiej taki dywanik się komponuje. Z pewnością takie rozwiązanie bardziej przypadnie do gustu naszym milusińskim, niż klasyczny, prostokątny dywanik.

(Dywanik pod łóżko może występować w różnych kształtach)

Dywan w kolorach tęczy

Oczywiście wiadomo, że dzieci zdecydowanie lubią intensywne kolory i odważne połączenia. Nie znaczy to jednak, że kolor może być przypadkowy, a dziecku i tak się spodoba. Panuje tutaj ta sama zasada, co przy wybieraniu dywanu do pozostałych pomieszczeń. Należy przeanalizować w jakich kolorach są utrzymane pozostałe elementy pomieszczenia i wybrać kolor harmonizujący z nimi, bądź kontrastowy.

Jeśli pokój jest utrzymany w spokojnych barwach, dobrze jest wybrać kontrastowy dywan w kontrastowym odcieniu. Z kolei jeśli kolorystyka wnętrza jest bardzo oryginalna, to lepiej pozostać przy pierwszym wariancie. Na przykład słodki pokój dziewczynki utrzymany w odcieniu różu i fioletu dobrze uzupełni dywan w podobnych barwach.

(Wybierając kolor dywanu weźmy pod uwagę kolorystykę wnętrza)

Pokój dziecka to dobre miejsce do eksperymentów z kolorami i wzorami dywanów. Można tu wybierać formy, które wydają się zbyt odważne lub zbyt mało poważne do pozostałych pomieszczeń. Mowa na przykład o dużych, geometrycznych wzorach. W każdym innym wnętrzu mogą razić, pokoju dziecięcym możemy ich użyć bez obaw.

Pamiętajmy jednak żeby, gdy szalejemy z wzorami, wybrać jeden (ale za to naprawdę intensywny!) kolor. Przykładowo, zielony dywan w duże, owalne wzory to świetne rozwiązanie to pokoju starszego dziecka. Będzie komponował się szczególnie dobrze we wnętrzu utrzymanym w stylu nowoczesnym.

(Dywan w pokoju dziecka może być pokryty śmiałym deseniem)

Będąc dzieckiem inaczej postrzega się otaczające nas kształty i kolory. Dużą rolę odgrywa wyobraźnia, która powala naszym pociechom nie nudzić się, nawet jeśli ich otoczenie jest szare i monotonne. Wyobraźni można jednak trochę pomóc, wybierając atrakcyjne dodatki, takie jak opisywany dywan. Dobrze dobrany, cieszyć będzie również i nasze baczne, rodzicielskie oko.

Autor: Magdalena Fryźlewicz

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

martaa Odpowiedz 2018-12-19 09:57:31

Moim zdaniem największym błędem jaki robią rodzice kupujący dywan do pokoju dziecięcego jest prepłacanie...dobrze o tym piszą na blogu 7kd.pl/smartblog/96_dywany-dzieciece.html. Zazwyczaj płaci się przede wszystkim za to, że producent nazwał dywan „dziecięcym”. I tylko z tego względu zazwyczaj sprzedawcy żądają większych pieniędzy niż jakby dywan był nazwany zwyczajnie.

Izka Odpowiedz 2017-04-21 12:40:22

Ja zaopatrzyłam się akurat tutaj także mogę polecić dywante.pl/dywany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty