Start Arrow OgródArrow Dżdżownice – sprzymierzeńcy ogrodników

Dżdżownice – sprzymierzeńcy ogrodników

Znaczenie dżdżownic dla naszego ogrodu trudno przecenić. To właśnie dzięki nim gleba jest lepiej spulchniona, wpływają również na pojawianie się próchnicy. Warto więc zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.

Zobacz także: 

Na czym dokładnie polega dobroczynne działanie dżdżownic? Poruszając się, tworzą one podziemne tunele, dzięki którym do głębszych warstw gleby łatwiej dociera woda oraz tlen. W konsekwencji posadzone w tym miejscu rośliny lepiej rosną.

Warto tez wiedzieć, że dżdżownice są naszym sprzymierzeńcem w walce z poważną chorobą drzew owocowych, czyli parchem. Na ogół rozwija się ona na butwiejących liściach, a jej oznaką są czarne plamy zarówno na liściach, jak i owocach drzewa. Aby zapobiec jej występowaniu, warto jesienią rozdrabniać opadające z drzew liście za pomocą kosiarki. Występowanie dżdżownic znacznie zwiększy jednak skuteczność takiego działania. Dzięki nim strzępki liści zostaną szybko wciągnięte pod ziemię, zanim zaatakuje je parch.

(Znaczenie dżdżownic dla naszego ogrodu jest olbrzymie)

Inna ważna funkcja dżdżownic polega na wskazywaniu żyzności gleby. Jak ją sprawdzić? Prosta metoda polega na wykopaniu szpadlem bryły ziemi i policzeniu dżdżownic, jakie w niej znajdziemy. Jeśli zliczymy ich mniej niż sześć, oznacza to, że powinniśmy dodać do ziemi materii organicznej, aby wzbogacić ją w składniki pokarmowe.

Co możemy zrobić, aby ułatwić dżdżownicom życie w naszym ogrodzie i zwabić do niego nowe osobniki? Pierwszym krokiem powinna być całkowita rezygnacja z nawozów sztucznych używanych do pielęgnacji naszych trawników. Zawarte w nich substancje mogą bowiem spowodować śmierć dżdżownic. Zwierzątka te jednak szybko wynagrodzą nam brak możliwości stosowania nawozów sztucznych. Ich odchody bowiem również stanowią bardzo dobrą substancję odżywczą.

(Dżdżownice drążą pod ziemią tunele, dzięki którym powietrze i woda dochodzą do jej głębszych warstw)

Obecność dżdżownic jest szczególnie pożądana w pryzmie kompostowej. Trawiąc kompostowaną materię organiczną przyczyniają się bowiem do jej szybszego rozkładu. Świetnym wabikiem na dżdżownice jest cukier. Dobrym pomysłem jest zatem umieszczanie w pryzmie kompostowej materiałów będących jego źródłem – na przykład wytłoków owoców pozostałych po sporządzaniu przetworów na zimę.

Mimo wszystkich zalet dżdżownic, zbyt duże ich zagęszczenie w ogrodzie może na dłuższą metę stać się kłopotliwe. Jeśli zdecydujemy, że czas ich się pozbyć, dodajmy do trawnika nieco siarczanu amonu. Zakwasi on glebę, co spowoduje, że dżdżownice szybko się przeniosą – preferują bowiem gleby o odczynie zasadowym.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród