Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Działka bez dostępu do drogi. Czy sąsiad zawsze musi umożliwić przejazd?

Działka bez dostępu do drogi. Czy sąsiad zawsze musi umożliwić przejazd?

Działka bez dostępu do drogi publicznej nie jest sytuacją bez wyjścia. Umowa służebności z sąsiadem pozwoli na wytyczenie drogi przez jego działkę. Co jednak w sytuacji, gdy właściciel sąsiedniej nieruchomości nie wyrazi zgody? Czy może zablokować wytyczenie drogi bądź zażądać za to bardzo wysokiej zapłaty?

Czy właściciel działki bez dojazdu może wymusić na sąsiadach wytyczenie przez ich działkę drogi? fot. mat.pras.DOM.pl

Czy właściciel działki bez dojazdu może wymusić na sąsiadach wytyczenie przez ich działkę drogi? fot. mat.pras.DOM.pl

Zdarza się, że zakupiona przez inwestora działka nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Mowa tu zarówno o całkowitym braku możliwości dojazdu, jak i utrudnionym i czasochłonnym do niej dotarciu. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest ustalenie z właścicielem sąsiedniej nieruchomości warunków korzystania z jego działki, w celu przedostania się do drogi publicznej. U notariusza sporządzana jest odpowiednia umowa, a sąsiedzi ustalają ewentualne wynagrodzenie z tego tytułu. Problemy pojawiają się, gdy właściciele sąsiadujących nieruchomości nie mogą dojść do porozumienia. Czy właściciel budynków z dojazdem do drogi publicznej może uniemożliwić przejazd z sąsiedniej działki?

Jeżeli sąsiad nie ma dojazdu – trzeba mu go umożliwić

Konieczność udostępnienia przejazdu właścicielowi sąsiedniej nieruchomości reguluje kodeks cywilny w art. 145 i 146. Zgodnie z ich treścią, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). 

Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni:
Kodeks cywilny mówi także, że przeprowadzenie drogi nastąpi zarówno z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej, jak i z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli między właścicielami działek nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Sąd ustali również wysokość wynagrodzenia, jakie będzie należne właścicielowi działki służebnej – przez którą przeprowadzona zostanie droga – zgodnie z interesem społeczno-gospodarczym.

Decyzja o wysokości wynagrodzenia – czynszu za przejazd przez działkę służebną zostanie podjęta po oględzinach terenu i stwierdzeniu, w jakim stopniu przeprowadzenie drogi wpłynie na obniżenie wartości działki. Należy także pamiętać, że o ile nie ustalono inaczej, obowiązek utrzymywania drogi pozostaje po stronie właściciela nieruchomości z niej korzystającej.

Służebność przypisana do nieruchomości, a nie właściciela

Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest prawem rzeczowym, co oznacza, że bez znaczenia pozostaje fakt, kto jest właścicielem nieruchomości. Wraz ze zmianą właściciela, nie ustaje zatem zarówno obowiązek udostępnienia przejazdu, jak i prawo do korzystania z drogi koniecznej. Właściciel nieruchomości, przez którą przeprowadzona została droga, może jednak ubiegać się o zniesienie służebności, jeśli stało się to dla niego wyjątkowo uciążliwe, a korzystanie z jego działki nie jest już niezbędne do prawidłowego korzystania z nieruchomości sąsiedniej. Zgodnie z art. 293 K.c., służebność gruntowa wygasa również na skutek niewykonywania jej przez 10 lat przez właścicieli nieruchomości władnących – korzystających z drogi.

Informacje nt wyboru działki budowlanej znajdziesz  na stronie: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-169990-jaka-dzialke-kupic-pod-budowe-domu.html

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 4, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Honia Odpowiedz 2020-07-30 15:13:27

Witam. A jak rozwiązać taka sytuację. Gdy właśnie nie mamy dojazdu do działki a droga która mogła by do niej prowadzić musiała by przechodzić przez działkę która jest własnością Sołectwa czyli Wspólnoty sołeckiej. Wiem ze Wspólnoty nie posiadają ksiąg wieczystych. Jak rozwiązać taka sprawę. Pozdrawiam. Będę wdzięczna za odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T