Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Działka Siedliskowa – kto i kiedy może budować siedlisko?

Działka Siedliskowa – kto i kiedy może budować siedlisko?

Działki rolne są zwykle dużo tańsze niż działki budowlane, a budowa siedliska – prostsza niż przekształcenie terenu na „zwykłą” zabudowę. Nie dla wszystkich jednak działka siedliskowa to szansa na spełnienie marzenia o własnym domu. Kto i kiedy może budować siedlisko? Jak wygląda działka siedliskowa w świetle prawa?

Budowa siedliska jest możliwa na gruntach rolnych bez konieczności odrolnienia działki. Siedlisko może być jednak przeznaczone tylko na gospodarstwo rolne.

Czy każdy właściciel działki rolnej może wybudować siedlisko?

Nie. Siedlisko może wybudować tylko rolnik. W świetle prawa rolnikiem jest osoba, która przez minimum 5 lat prowadziła lub pracowała w gospodarstwie rolnym lub która ma chociażby zasadnicze wykształcenie rolnicze i która dysponuje gruntem rolnym w formie własności, wieczystego użytkowania czy dzierżawy.

Za gospodarstwo rolne uznaje się teren o powierzchni min. 1 ha użytków rolnych.

Jakie budynki mogą wchodzić w skład gospodarstwa rolnego?

Działka siedliskowa to grunt pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Zalicza się więc do nich zarówno budynek mieszkalny, jak i budynki gospodarcze służące produkcji rolnej (stajnie, obory, chlewnie itp.).

Budowanie siedliska oznacza więc zabudowę działki budynkami przeznaczonymi na potrzeby prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Usytuowanie obiektów budowlanych jest standardowe objęte uwarunkowaniami, wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku – z decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie warunki musi spełniać działka siedliskowa?

Aby dowiedzieć się, czy działka rolna, której jesteśmy właścicielami, może stanowić siedlisko, należy uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W miejscowymi planie gmina określa minimalną powierzchnię działki, jaka może być przeznaczona na siedlisko. Jeżeli nasz grunt rolny jest mniejszy, nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

Jeśli planu nie ma, należy wystąpić o warunki zabudowy, które zostaną wydane w sytuacji, gdy grunt jest większy niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego, którą określa w uchwale gmina.

Czy osoba, która nie jest rolnikiem może kupić siedlisko?

Nie-rolnik może kupić działkę siedliskową, dla której istnieje prawomocne pozwolenie na budowę (pozwolenie może zostać przeniesione na nowego właściciela). Jednak po wybudowaniu domu, działkę należy odrolnić.

Jeżeli osoba, która nie jest rolnikiem kupuje siedlisko z istniejącą już zabudową siedliskową, może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 6, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ziemianin Odpowiedz 2018-04-17 21:41:12

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zmienia się co kilka lat i co wtedy... trzeba czekać u mnie 3 lata..

Zgłoszenie robót - remont zgodny z prawem | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-07 22:02:49

[...] związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: - parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T