Start Arrow Budowa domuArrow Działka z wjazdem od południa – jaki projekt będzie najlepszy?

Działka z wjazdem od południa – jaki projekt będzie najlepszy?

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania sprawdzonych rozwiązań architektonicznych. Dobrze dobrany projekt pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń posesji oraz dopasować układ funkcjonalny do różnic nasłonecznienia, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania domu i ogrodu.

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

Lokalizacja na działce

Projekty przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń, co jest uwarunkowane przez układ stron świata i wynikające z tego różnice nasłonecznienia. Pokój dzienny to miejsce, w którym domownicy spędzają dużo czasu, dlatego powinien być jasny i słoneczny. Najwięcej naturalnego światła można uzyskać lokując salon w południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej części domu. W praktyce oznacza to, że pokój dzienny powinien znajdować się od frontu z przeszkleniami wychodzącymi na południe i wschód lub zachód. Najczęściej stosowane umiejscowienie tarasu – z tyłu domu – nie sprawdzi się w przypadku domu na działkę z wjazdem od południa, gdyż strona północna i cień rzucany przez budynek skutecznie ograniczają dopływ światła i ciepła słonecznego. W tej sytuacji, strefa wypoczynku na świeżym powietrzu powinna znajdować się po stronie południowej, wschodniej i/lub zachodniej. Kuchnię najlepiej zaplanować tak, aby ograniczyć ryzyko przegrzania pomieszczenia – na ogół zostaje ona przeniesiona w tylną (północną) część domu. Można także zastosować rozwiązanie alternatywne – umieścić kuchnię od frontu i jednocześnie osłonić ją przed nadmiernym napływem promieni słonecznych przy pomocy rolet lub podcienia. Sypialnie warto rozplanować najlepiej rozplanować z uwzględnieniem indywidualnych preferencji domowników – z oknami na wschód dla tych, którzy lubią wcześnie wstawać, a z przeszkleniami na zachód dla osób ceniących ciepłe pomieszczenia i dłuższy sen. Strona północna to z kolei najlepsze miejsce dla garażu i strefy gospodarczej, gdyż nie wymagają one stałego doświetlenia.

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

AC India G2 (wersja B) – idealny projekt na działkę z wjazdem od południa

Projekt domu AC India G2 (wersja B) wyróżnia się układem funkcjonalnym doskonale dostosowanym do działki z wjazdem od południa. Budynek jest dostępny w wersji katalogowej i lustrzanej, przy czym oba warianty dobrze sprawdzą się na posesji ze specyficznymi wymaganiami. Serce domu stanowi reprezentacyjny salon z szerokimi przeszkleniami umieszczonymi w południowej elewacji, przez które do wnętrza wpada morze naturalnego światła i duża porcja ciepłej energii. O krok od pokoju dziennego znajduje się przestronny taras okalający dom od strony południowej i wschodniej (w przypadku wersji katalogowej) lub południowej i zachodniej (wariant projektu w odbiciu lustrzanym). Dwie mniejsze sypialnie znajdują się w północnej części domu, jednak ich okna wychodzą na wschód i zachód, co sprawia, że pomieszczenia znakomicie sprawdzą się jako pokoje dla dzieci – idealne do nauki, zabawy i wypoczynku. Większa sypialnia rodziców posiada duże okno balkonowe, które prowadzi bezpośrednio na skąpany w słońcu taras. Strefa gospodarcza obejmująca garaż i kotłownię została subtelnie wyizolowana z bryły budynku i nawet jej umiejscowienie we wschodniej lub zachodniej części domu nie ogranicza napływu światła do wnętrza.

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

Projekt domu AC India G2 (wersja B)

Pozostałe atuty projektu AC India G2 (wersja B)

 • bardzo dobre parametry cieplne
 • ciekawa forma
 • subtelna kompozycja elewacji
 • kuchnia z praktyczną spiżarnią
 • reprezentacyjny salon z kominkiem oferujący wiele możliwości aranżacji
 • trzy sypialnie z bezpośrednim dostępem na taras
 • główna sypialnia z wydzieloną garderobą
 • duże przeszklenia w jadalni z widokiem na ogród
 • okazały taras z pięknym kominkiem zewnętrznym
 • wygodne zadaszenie nad wejściem do budynku jako osłona przed wiatrem i śniegiem
 • garaż oddzielony termicznie od ogrzewanej części budynku
 • duża kotłownia pozwala na zastosowanie dowolnego źródła ogrzewania
 • budynek niskoenergetyczny o zużyciu energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji poniżej 40 kWh/m² rok, przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Dostępne wersje:

 • AC India (wersja B) bez garażu lub z garażem jednostanowiskowym
 • AC India (wersja A) – taki sam układ funkcjonalny, ściany nośne i działowe murowane, tradycyjna więźba dachowa, inne wykończenie elewacji, różne wersje garaży
 • AC India II (wersja B) – podobny układ funkcjonalny, dom w standardzie MULTI-COMFORT
 • AC India G2 (wersja B) MULTI-COMFORT – dom z rozwiązaniami materiałowo-technologicznymi Grupy Saint-Gobain
 • odbicie lustrzane do każdej wersji

O czym warto pamiętać?

Posesja z wjazdem od południa jest bardzo funkcjonalna, wystarczy tylko w odpowiedni sposób zagospodarować jej przestrzeń. Planując zakup projektu, należy pamiętać o sprawdzonych rozwiązaniach, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty i możliwości działki oraz umożliwią zaplanowanie optymalnego układu pomieszczeń. Dopasowanie tych wytycznych do indywidualnego rytmu życia i preferencji domowników zapewni najwyższy komfort użytkowy.

Zobacz inne domy dedykowane na działkę z wjazdem od południa:

Projekt domu AC Bil II (z wejściem od południa)

Projekt domu AC Bil II (z wejściem od południa)

Projekt domu AC Bil II (z wejściem od południa)

Projekt domu AC Bil II (z wejściem od południa)

Projekt domu AC Dominik II G2 (wersja B)

Projekt domu AC Dominik II G2 (wersja B)

Projekt domu AC Dominik II G2 (wersja B)

Projekt domu AC Dominik II G2 (wersja B)

Projekt domu AC Anabela G1

Projekt domu AC Anabela G1

Projekt domu AC Anabela G1

Projekt domu AC Anabela G1

Projekt domu AC Selena G2

Projekt domu AC Selena G2

Projekt domu AC Selena G2

Projekt domu AC Selena G2

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 21, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty