Start Arrow InstalacjeArrow Eko groszek – rzeczywiście taniej?

Eko groszek – rzeczywiście taniej?

Wysokie ceny energii dotykają każdego, niezależnie, czy jest posiadaczem samochodu, czy płaci rachunek za prąd lub gaz. Gdy olej, gaz i węgiel stają się coraz droższe, częściej stosowana jest ekologiczna biomasa. Jest to nie tylko najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii, ale również najtańsze. Jednym z rodzajów biomasy jest pelet, czyli granulat drzewny. Zastosowanie go do opalania domu pozwala zmniejszyć koszty w porównaniu np. z olejem aż o połowę.

Ekogroszek – czy rzeczywiście taniej?

ekologiaDo tej pory, tańszym rozwiązaniem było ogrzewanie gorszymi gatunkami węgla lub jego pochodnymi. Ostatnio obserwujemy jednak gwałtowny wzrost cen tego surowca. Również wszelkiego rodzaju ekogroszki, będące rezultatem prostych przeróbek węgla, także stają się coraz droższe, a te wysokiej jakości dodatkowo trudno dostępne. Nie mogą być one ponadto zaliczane do paliw ekologicznych, ponieważ emitują do atmosfery znaczne ilości siarki, a także podczas ich spalania powstaje bardzo duża ilość popiołu (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent). W związku z powtarzającymi się w prasie informacjami o kryzysie energetycznym kraju, niedoinwestowaniu branży górniczej i braku podaży węgla na rynku (zdarzają się kilkunastodniowe kolejki) warto pomyśleć o innym sposobie ogrzewania domu.

Polska na tle światowych trendów

W 2007 roku produkcja i zużycie peletu znacznie wzrosło w Unii Europejskiej, zwłaszcza w Szwecji (1 715 tys. ton/rok), Holandii (990 tys. ton/rok), Danii (960 tys. ton/rok) i Belgii (740 tys. ton/rok). Również w Polsce pelet zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników – od niemalże zerowego zużycia w 2003 roku do 60 tys. ton w roku 2007. Co prawda, w 2007 roku wyprodukowano w Polsce 350 tys. ton peletu, ale aż 83 % tej ilości wyeksportowano, a tylko 17 % zostało wykorzystanych w kraju. Dlatego też polscy producenci zaczęli tworzyć własne sieci dystrybucyjne, co w przyszłości może całkowicie zmienić rynek paliw w Polsce.

Autor: Barlinek

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black