Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ekologiczna architektura ogrodowa

Ekologiczna architektura ogrodowa

Ławka, pergola, chodnik, ogrodzenie… to nieodzowne elementy architektury ogrodowej. Ich odpowiedni układ oraz dobór materiałów potrzebnych do budowy mogą sprawić, że nasz ogród będzie nie tylko piękny, ale także trwały.

Ogród bez elementów małej architektury to rzadko spotykany obraz. Z reguły osoby wybierające projekty domów nie zapominają o miejscu, które od początku wiosny do jesieni ma za zadanie tętnić życiem. Odpowiednio dobrane elementy architektury mogą nadać ogrodowi ciekawy charakter, ożywić krajobraz oraz w przypadku, gdy znajduje się on na płaskiej nawierzchni, pozwolić na odpowiednie wyeksponowanie roślin znajdujących się na jego terenie. Dla niektórych osób możliwość umieszczenia elementów architektonicznych to także chęć wyrażenia siebie oraz stworzenia unikalnego stylu we własnym ogrodzie.

W dużej mierze to co znajdzie się na terenie ogrodu zależy od ukształtowania terenu oraz jego wielkości. Przy dużej różnicy poziomów gruntu niezbędnym elementem będą schody, które w połączeniu z chodnikiem pozwolą na swobodne przemieszczanie się z przydomowego tarasu do pergoli lub oczka wodnego znajdującego się w dalszej części ogrodu.

Przy planowaniu chodnika należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze jego układ, który powinien oddawać naturalne, dopasowane do właściciela, ścieżki przejścia przez ogród. Po drugie, chodnik nie może przebiegać koło dużych drzew, których korzenie mogą go rozsadzić i zniszczyć – radzi Tomasz Kalicki, architekt zajmujący się projektowaniem ogrodów.

(fot. EccoWood)

(fot. EccoWood)

Ostatnim, ale najczęściej spotykanym obiektem małej architektury jest ławka, która może być umiejscowiona zarówno przy samym domu i tym samym zapewniać widok na ogród, jak i cieniu drzew.

Również kwestia doboru materiałów potrzebnych do budowy architektury ogrodowej nie jest bez znaczenia. Do wykorzystywanych wcześniej: drewna, betonu i kamienia dołączył w ostatnim czasie kompozyt włókien bambusowych i polimerów, który ma wygląd drewna oraz wytrzymałość tworzywa sztucznego. System kompozytowych desek, legarów i elementów wykończeniowych wykorzystywanych do budowy tarasów sprawdza się również jako element tworzący ławki, pergole, ogrodzenia, chodniki oraz obrzeża oczek wodnych.

Przyjazne środowisku deski kompozytowe to ciekawa alternatywa dla osób budujących małą architekturę w ogrodzie i jednocześnie ceniących sobie naturalność, komfort użytkowania oraz nowatorską aranżację – mówi Marcin Kołpowski, prezes firmy EccoWood.

(fot. EccoWood)

(fot. EccoWood)

Materiał charakteryzuje się łatwością montażu oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Nie wymaga impregnacji oraz czasochłonnej konserwacji, ponieważ do czyszczenia nie potrzebujemy specjalnych środków czyszczących.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty