Start Arrow Budowa domuArrow Ekologiczne budownictwo mieszkaniowe

Ekologiczne budownictwo mieszkaniowe

Czy domy wielorodzinne w Polsce buduje się zgodnie z trendami ekologicznymi i energooszczędnymi? Czy konieczność uzyskania certyfikatów energetycznych zmieniła plany deweloperów?

Odpowiada Andrzej Marczewski – Dyrektor Pionu Inwestycji w firmie EKO-PARK S.A.

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej zastosowanie proekologicznych rozwiązań w inwestycjach deweloperów w Polsce jest wciąż na stosunkowo niskim poziomie. Tymczasem klienci często o to pytają. Ekologia wciąż nie jest wprawdzie czynnikiem decydującym o wyborze inwestycji, trudno jednak pominąć jej wpływ na ostateczne „tak”. Rozwój coraz tańszych technologii ekologicznych, a zarazem rosnące koszty energii, wymuszają na inwestorach wykorzystanie materiałów i rozwiązań, które gwarantują długoterminowe oszczędności, a zarazem ochronę środowiska. Nacisk na zastosowanie takich rozwiązań płynie z kilku stron. Po pierwsze, wymuszają je normy prawne – chodzi o certyfikaty energetyczne. Po drugie, oczekują ich sami klienci.

Najczęściej stosowane dzisiaj ekologiczne standardy to: architektura gwarantująca optymalne wykorzystanie energii, energooszczędne instalacje, alternatywne technologie grzewcze, instalacja baterii słonecznych etc. Kupujący zwracają także uwagę na materiały wykończeniowe. Warto by były one nie tylko estetyczne, ale spełniały także odpowiednie standardy ekologiczne. Powinny na przykład być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień.

Trzeba też zwrócić uwagę, że droższe materiały czy  konieczność budowy w określonych normach podnoszą wartość nieruchomości. Dlatego też „ekologicznie” nie zawsze oznacza „tanio”. Z naszych obserwacji wynika jednak, że wzrasta świadomość społeczna i zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami, które są nie tylko potrzebne, ale niekiedy obowiązkowe.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...