Start Arrow InstalacjeArrow Ekonomiczne ogrzewanie gazowe

Ekonomiczne ogrzewanie gazowe

Rozważając wybór rodzaju ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej często kierujemy się przede wszystkim względami ekonomicznymi. Im większa powierzchnia użytkowa budynku, tym większe koszty jego eksploatacji.

Jednak zanim budowa domu się rozpoczniemy, musimy sprawdzić warunki techniczne przyłączy. Uzbrojenie działki może być kosztowne i długotrwałe. Jeżeli nasz grunt posiada dostęp do sieci gazu ziemnego, zwykle nie szukamy innych rozwiązań – domy jednorodzinne ogrzewamy właśnie tym paliwem.

Gaz ziemny jest stosunkowo tani, choć już wykorzystanie węgla czy drewna zmniejszy nam koszty ogrzewania. Niemniej jednak w przeciwieństwie do gazu, są dużo bardziej kłopotliwe. Węgiel, który jest tańszy nawet o 40% od gazu ziemnego, wymaga jednak poniesienia przy każdym zamówieniu dodatkowych kosztów, związanych z transportem i rozładunkiem. Ponadto w domu musimy wydzielić miejsce na składowanie paliwa. Dodatkowo obsługa urządzeń grzewczych przeznaczonych do spalania drewna wiąże się z koniecznością ładowania, usuwania sadzy itp.

Porównanie kosztów energii domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2

Gaz ziemny spalany może być w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych, które nie wymagają od domownika praktycznie żadnej obsługi. Są one dosyć drogie, jednak jest to jednorazowa inwestycja. Prawo Budowlane nakłada na nas obowiązek, by domy jednorodzinne przynajmniej raz w roku poddawać kontroli, m.in. w celu sprawdzenia instalacji gazowej i współpracujących z nią urządzeń. Kontrolowane kotły gazowe zapewniają bezpieczeństwo i prace na długie lata..

Nowoczesne kotły gazowe można zamontować w pomieszczeniach codziennego użytku, jak łazienka czy kuchnia, projekty domów nie muszą więc zawierać specjalnej kotłowni.

Aby ogrzewanie gazowe stało się bardziej ekonomiczne, nie wystarczy jednak wyłącznie montaż kotła o nowoczesnych parametrach. Przemyślana aranżacja wnętrza i rozważne postępowanie z pozyskaną energią, umożliwi nam oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Już wkrótce poznamy koszty ogrzewania, jakie wymusiła na nas tegoroczna zima. Warto zastosować się do poniższych rad, by w następnym roku rachunki mogły być niższe.

Montaż grzejników

Aby ciepło rozchodziło się po pomieszczeniu bez przeszkód, grzejniki do ogrzewania gazowego nie mogą być zasłonięte np. meblami czy ciężkimi kotarami. Nowoczesne grzejniki płytowe mogą być na tyle atrakcyjne, że stanowią niebanalny element wystroju wnętrza – warto więc się nimi pochwalić, nie marnując emitowanego przez nie ciepła.

Ekrany za grzejnikami

Ekrany zagrzejnikowe chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany za grzejnikiem i ucieczki energii na zewnątrz. Ponadto folia aluminiowa, z której wykonane są ekrany, odbija ciepło, co pozwala na zaoszczędzenie ok. 4% kosztów ogrzewania.

Regulacja temperatury

Regulatory pozwalają na oszczędne zarządzanie energią, ogrzewając dane pomieszczenie do żądanej temperatury. Ustalenie stref grzewczych umożliwia zaplanowanie różnej temperatury we wnętrzach – wyższa panować będzie w pomieszczeniach przeznaczonych na stałą obecność ludzi, mniejsza – w pomieszczeniach gospodarczych czy kuchniach, które i tak ze względu na prowadzone w nich prace, są pomieszczeniami najcieplejszymi w domu.

Skuteczna wentylacja

Skuteczna wentylacja oraz mikrowentylacja w postaci np. nawiewników okiennych umożliwia wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien i tracenia cennej energii cieplnej. Jeżeli nasze domy jednorodzinne nie są wyposażone w instalację wentylacyjną, wietrząc pomieszczenia należy ustawiać minimalną temperaturę na zaworze grzejnika.

Oprócz uwarunkowań technicznych, duże znaczenie ma prawidłowa izolacja przegród budowlanych, dzięki której domy nie generują strat energii. Ale także nasze rozmyślne korzystanie z codziennych urządzeń może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Gotując na gazie, używajmy garnków o tej samej średnicy co palnik, a także przykrywajmy je pokrywkami. Jeżeli woda użytkowa podgrzewana jest gazem, zastanówmy się nad rezygnacją z kąpieli w wannie, na rzecz kabiny prysznicowej.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje