Start Arrow InstalacjeArrow Ekopiece i kominki na pelet

Ekopiece i kominki na pelet

Praktycznym sposobem na dogrzanie pomieszczeń i wprowadzenie w nich urokliwego nastroju są kominki na pelety, zwane ekopiecami czy piecami kominkowymi.

Zobacz także:

Wyglądają jak wolnostojące piece. Są sterowane automatycznie, a ich codzienna eksploatacja jest łatwa i komfortowa. Istotną zaletą są jednak przede wszystkim niskie koszty ogrzewania – pelet jest stosunkowo tani, a przy tym przyjazny dla środowiska.

(Fot. KOPERFAM)

Pelety to trociny drzewne, które zaliczamy do odnawialnych źródeł energii. Umieszcza się je w specjalnym zbiorniku w piecu lub kasecie i praktycznie na tym kończy się bieżąca obsługa urządzenia. Podczas spalania eliminowane są szkodliwe substancje i dym, a popiół kierowany jest do specjalnego pojemnika, który wystarczy regularnie usuwać.

Ekopiece mogą pracować bezobsługowo nawet do 40 godzin, zatem nawet podczas nieobecności domowników piec na pelet ogrzeje dom, podgrzeje wodę użytkową, a po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury, samoczynnie przejdzie w tryb pracy energooszczędnej.

Piece kominkowe na pelet występują w dwóch wersjach: z płaszczem wodnym i jako piece nadmuchowe.

(Fot. Ekopiece.net)

Piece z płaszczem wodnym współpracują z instalacją centralnego ogrzewania. Podgrzewana w wymienniku woda tłoczona jest do instalacji c.o. Natomiast ekopiece nadmuchowe mają wmontowane wentylatory, nadmuchujące ogrzane powietrze do pomieszczenia. Dzięki układowi sterującemu obiegiem powietrza w nowoczesnych modelach ekopieców, nadmuch ciepłego powietrza może być kierowany zarówno do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, jak i do pozostałych pomieszczeń. Mówimy wtedy o systemie dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Przeczytaj także:

Kominki na pelet kosztują nieco więcej od kominków tradycyjnych. Koszt instalacji obejmuje również przygotowanie instalacji nawiewowo-wydmuchowej. Warto jednak wspomnieć, że ekopiece działają bez tradycyjnego komina – koszty budowy są więc mniejsze o koszt budowy komina.

W Europie tego typu kominki cieszą się dużą popularnością, możemy się spodziewać, że i w naszym kraju zdobędą coraz większą liczbę zwolenników dzięki ekologicznej, zautomatyzowanej i niedrogiej eksploatacji oraz duży wybór urządzeń pod względem estetyki i stylistyki.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black