Start Arrow Budowa domuArrow Eksperci: dlaczego projekt gotowy?

Eksperci: dlaczego projekt gotowy?

Projekt gotowy jest zazwyczaj traktowany jako propozycja przyjazna inwestorowi. Nie jest to całkowicie unikalne, ale za to sprawdzone rozwiązanie. Nasze wymagania i potrzeby są coraz większe, więc warto poznać kilka informacji, które wzbogacą naszą wiedzę. Aby wybrać projekt gotowy, optymalny dla naszego stylu życia należy wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze.

Dlaczego projekt gotowy?

Oferta gotowych projektów domów jest coraz bardziej zróżnicowana i obszerna. Możliwość obejrzenia gotowych propozycji w katalogu to dla inwestora zarówno inspiracja, jak i wygoda. Wizualizacja dostępnych rozwiązań pomaga  znaleźć dom dla siebie.

Projekt gotowy jest solidną propozycją za rozsądne pieniądze – mówi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Przeglądanie oferty projektów gotowych pomaga inwestorom skonkretyzować swoje wizje i potrzeby. Ponadto wybór projektu gotowego zdecydowanie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową – dodaje Dorota Palmączyńska.

(Wybór projektu domu to często decyzja na całe życie)

(Wybór projektu domu to często decyzja na całe życie)

Zdefiniuj potrzeby

Wybór projektu gotowego powinien być ściśle związany z naszym trybem życia. Projekt gotowy prawie zawsze może zostać dostosowany do wizji inwestora. Pod warunkiem, że adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często przyjmujemy gości, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeśli dużo pracujemy, wybierzmy projekt, w którym jest uwzględniony jest pokój do pracy lub gabinet.

Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich funkcjami użytkowymi. – zwraca uwagę ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc idealnym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to należy takie życzenie zasygnalizować już na etapie wyboru projektu – dodaje Danuta Piotrowska.

Technologia budowy domu

Bardzo ważne jest, aby projekt podobał nam się wizualnie. Warto jednak zwrócić uwagę także na tematy techniczne, jak na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości to właśnie te aspekty będą miały wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba także pamiętać, że finalne koszty budowy domu zależą od wyboru poszczególnych rozwiązań. Na przykład jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej dodatkowe 6 m) oraz zaplanować miejsce na składowanie drewna.

(Dom jednorodzinny z bloczków YTONG)

(Dom jednorodzinny z bloczków YTONG)

Zaufaj profesjonaliście

Inwestor, nawet jeśli ma konkretną wizję swojego domu, powinien skonsultować się z ekspertem, aby dopasować swoje pomysły do istniejących rozwiązań

Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje klienta do jego możliwości finansowych. – mówi ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni” pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń – dodaje ekspert budowy YTONG.

Również takie kwestie, jak zagospodarowanie poddasza, zamknięta bądź otwarta kuchnia, powinny być rozstrzygnięte już na etapie wyboru projektu, ponieważ możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne.

Profesjonalny kosztorysant powinien uwzględnić wszystkie wydatki, które będę poniesione podczas budowy domu, zwłaszcza w procesie adaptacji projektu – mówi Jan Sokołowski z firmy kosztorysowej „BOWO” – Dodatkowe koszty zazwyczaj generuje zmiana wizji inwestora lub zakup produktów o innych parametrach niż te, które założono w trakcie  wyliczeń. Przykładowo mogą to być inne niż planowane dachówki lub panele podłogowe – tłumaczy Jan Sokołowski.

(Dom jednorodzinny w budowie)

(Dom jednorodzinny w budowie)

Pułapki

Ważne jest, aby zanim inwestor zdecyduje się na zakup projektu gotowego, szczegółowo przestudiował plan zagospodarowania przestrzennego dla swojej działki budowlanej – radzi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Zdarza się, że kupiony projekt jest niezgodny z wymogami np. ma płaski dach, a według planu musi być dwu- lub wielospadowy. Staramy się uczulać klientów na te aspekty i pomagamy im wybrać projekt spełniający wymagane kryteria – dodaje Dorota Palmączyńska.

Aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, warto solidnie przygotować się do zakupu projektu: porozmawiać z ekspertami, poszukać gotowych realizacji, odwiedzić fora internetowe – jednym słowem zebrać jak najwięcej informacji.

Dom może być dla inwestorów spełnieniem marzeń, a także przejawem prestiżu – mówi Wojciech Szymankiewicz, kosztorysant Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Najlepiej jednak, gdy jest rozsądnie zaplanowaną i zrealizowaną inwestycją. – podsumowuje Wojciech Szymankiewicz.

Nawet jeśli staramy się myśleć długofalowo i uwzględniać różne możliwe warianty, niemożliwe jest, aby przewidzieć wszystkie nasze przyszłe wymagania. Priorytety na etapie wyboru projektu gotowego są indywidualne dla każdego z nas, ale po latach mogą stać się wszystkimi wadami i zaletami tego stanu rzeczy.

Warto wiedzieć:

Wydatek na zakup projektu gotowego jest niewielki w stosunku do całej inwestycji (średnio jest to 0,5 proc. wydatków poniesionych w całym procesie budowy domu). Warto jednak na tym etapie poświęcić czas i uwagę, aby wybrać projekt odpowiedni nie tylko wizualnie, ale także technologicznie. Przemyślany wybór gotowego projektu domu oszczędzi nam wyższych kosztów w przyszłości.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty