Start Arrow Wiadomości Arrow Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej

Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej

Wydajny system wentylacyjny powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do tego musi on gwarantować bezawaryjną pracę, oczyszczać powietrze z kurzu i pyłków, a także być energooszczędny i cechować się cichą pracą. Czy pogodzenie wszystkich tych wymagań jest możliwe? Ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza wyjaśnia, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej centrali rekuperacyjnej.

Sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, a także zapewnienie w nich odpowiedniego poziomu wilgotności to wyzwania, z którymi zmierzyć się musi każdy właściciel lub administrator obiektu. Skuteczna realizacja tych zadań w dużej mierze uzależniona jest od wydajności systemu wentylacyjnego, dlatego też o tego typu instalacji trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku. – Jeszcze kilkanaście lat temu standardem była wentylacja grawitacyjna, oparta na naturalnym ruchu powietrza i wykorzystująca nieszczelności w oknach, drzwiach i ścianach. Jej wydajność pozostawiała jednak wiele do życzenia. Obecnie najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, współpracująca z dobrej klasy centralą wentylacyjną z rekuperatorem. Takie urządzenie nie tylko jest niezwykle skuteczne i bez trudu zapewnia przyjemny mikroklimat, ale również pozwala na odzysk ciepła ze zużytego – wyjaśnia Przemek Adamczyk, specjalista ds. wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza.  – Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które różnią się od siebie mocą, wydajnością i kosztami eksploatacji. Sztuką jest wybór takiego rozwiązania, które będzie zarazem wysokosprawne, energooszczędne, a także bezawaryjne, proste w obsłudze i ciche. Przykładem takich urządzeń są np. centrale rekuperacyjne CWL Excellent marki Wolf – dodaje ekspert.

Wentylacja dla każdego

Dobrej klasy centrala rekuperacyjna jest w stanie zapewnić sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniu, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Przed dokonaniem zakupu konkretnego urządzenia trzeba zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wentylatorów oraz sprawność i wydajność rekuperatora (wymiennika ciepła). Warto także sprawdzić, czy producent zawarł w standardzie bypass, który zapewnia efektywną wentylację nocną i nawet w gorące wieczory nawiewa do pomieszczeń chłodne powietrze. – Zgodnie z zaleceniami Niemieckiej Agencji Energii systemy wentylacji z odzyskiem ciepła powinny cechować się wydajnością na poziomie minimum 80%, jednak na rynku znaleźć można urządzenia o jeszcze lepszych parametrach. Właśnie na takie najlepiej się zdecydować. Dla przykładu: urządzenie CWL Excellent to jednostka wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła o sprawności 95% i o maksymalnej wydajności 180/300/400 m3, dlatego też świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach domowych i biurowych o różnej kubaturze – tłumaczy ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o. Kolejnymi kwestiami, które mają duże znaczenie w przypadku mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej jest skuteczny filtr, zabezpieczający przed napływem zanieczyszczeń i pyłków, a także ochrona przed zamarzaniem. – W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym zdarzają się bardzo niskie temperatury, zatem istnieje ryzyko, że krzyżowy wymiennik ciepła może zamarznąć. Taka sytuacja skutkuje przymusową przerwą w działaniu systemu wentylacyjnego, dlatego też nie można do niej dopuścić. Przed zakupem urządzenia warto zatem zapoznać się z zastosowanym przez producenta systemem ochrony przeciwzamorżeniowej. W przypadku urządzeń marki Wolf jest to specjalny, inteligentny system, który nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych gwarantuje działanie jednostki w optymalnym zakresie. Jeżeli natomiast zachodzi taka potrzeba to aktywuje on pracę nagrzewnicy wstępnej – wyjaśnia ekspert. Kolejne zagadnienia, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia wentylacyjnego, to  poziom hałasu wytwarzanego przez nie podczas pracy, panel sterowania oraz wielkość sprzętu. – W przypadku sterowania ważne jest, by wyświetlacz był na tyle duży i precyzyjny, by nawet niedoświadczony użytkownik mógł szybko i wygodnie zaprogramować dzienny lub tygodniowy cykl pracy. Dodatkową zaletą jest możliwość zdalnego sterowania, np. poprzez regulator BM-2 z modułem iSM7e  w przypadku urządzeń firmy Wolf. Na miejsce montażu rekuperatora najlepiej przeznaczyć kotłownie lub poddasze, ale nawet w niewielkich mieszkaniach możemy sobie na to pozwolić,. Przykładem takiego urządzenia jest jednostka CWL-F Excellent o wymiarach 1000x660x168 cm, świetnie nadająca się do montażu nawet w niewielkich wnękach i stropach podwieszanych – dodaje ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. o.o.

Zupełną nowością na rynku są rekuperatory ścienne, które umożliwiają modernizację wentylacji w budynkach, bez potrzeby rozprowadzania kanałów wentylacyjnych. Urządzenie tego typu, (np. CWL-D marki Wolf) montuje się bezpośrednio w ścianie budynku, wykuwając otwór o średnicy jedynie 26 cm. – Rekuperator CWL-D, mimo że jest niewielkim urządzeniem osiąga wydajność na poziomie 70m3/h. Posiada wbudowany bypass i ochronę przeciwzamrożeniową.  Jest gotowy do podłączenia, bez skomplikowanej instalacji. To doskonałe i przystępne rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z problemami z wentylacją i wilgocią w swoim mieszkaniu – mówi Przemysław Adamczyk.

Więcej informacji na temat firmy Wolf znaleźć można na stronie: www.wolf-polska.pl

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 1, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje