Start Arrow InstalacjeArrow Ekspert radzi – dla kogo podłogówka?

Ekspert radzi – dla kogo podłogówka?

Generalny remont domu to dobry moment na podjęcie decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego. Nasi Czytelnicy – Ola i Grzegorz – wahają  się jednak nad wyborem samej podłogi.

Determinują nas oczywiście względy finansowe, ale jeśli panele miały by nie spełniać swojej roli przy tego typu ogrzewaniu, jesteśmy gotowi zakupić solidny parkiet – podkreślają.

– Elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego rodzaju podłóg – przekonuje Tomasz Walczak, ELTOM. – Istotą w doborze ogrzewania w przypadku podłóg panelowych jest moc jednostkowa mat grzejnych nie większa niż 100W/m2 i odpowiedni termoregulator z dwoma czujnikami i tzw. limiterem max. temperatury ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe włącza się częściej na krótszą jednostkę czasu, nie przekraczając zadanego limitu – wyjaśnia ekspert firmy ELTOM. – Ograniczenie temperatury do poziomu ok.30 st.C pozwoli na zachowanie pełnych parametrów wykończenia oraz uzyskanie komfortowo ciepłej podłogi.

Ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi często stosuje się tutaj kombinację ogrzewania podłogowego z grzejnikiem.

Ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi często stosuje się tutaj kombinację ogrzewania podłogowego z grzejnikiem.

Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni – niewielkim przedpokoju czy zabudowanej kuchni. W przedpokoju dodatkowo sprawi, że przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach.

Zdecydowanie zalecamy to rozwiązanie, gdy podłoga w pokojach dziennych pokryta jest modnymi ostatnio płytkami gresowymi czy kamiennymi. Inaczej posadzka będzie po prostu nieprzyjemnie zimna i nieprzytulna – radzi Danuta Szutkowska z PURMO.

Do niedawna uważano, że podłogówka wymaga zastosowania posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło, czyli właśnie z wymienionego gresu czy ceramiki. Jednak w nowym energooszczędnym domu można wybierać wykończenie podłogi swobodniej i ogrzewać w ten sposób także salony z drewnianym parkietem czy sypialnie – dodaje specjalistka PURMO. – Trzeba tylko wcześniej ustalić materiał i grubość posadzki z projektantem instalacji. W pomieszczeniach, w których meble zajmują dużą część podłogi – na przykład w małej sypialni – łóżko i szafa powinno być uniesione na nóżkach pozwalających na swobodny przepływ powietrza. Problem mogą stanowić tylko grube dywany, które niestety hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia. Jeżeli zajmą one znaczną część powierzchni grzejnej, podłogówka może stracić dużą część swojej mocy – przestrzega.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Poduszka chmurka awanturka Zippo

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Obejrzyj zdjęcia domowników