Start Arrow Budowa domuArrow Ekspert radzi – okucia okienne

Ekspert radzi – okucia okienne

Będę wymieniał okna w swoim mieszkaniu. Waham się jeszcze między ofertą dwóch producentów okien z PVC. Przedstawiciel jednego z nich usilnie namawia mnie na zakup dodatkowych elementów okuć. Czy rzeczywiście jest to ważne, czy raczej próbuje tylko podbić cenę? – pyta Czytelnik.

Odpowiada szef działu technicznego Roplasto Polska Sp. z o.o. Rafał Żórawski

Chociaż okucia są mało widocznym elementem okna, będą przez długie lata decydować o komforcie jego funkcjonowania i o bezpieczeństwie mieszkańców. Okucia – obok naroży – przenoszą największe obciążenia związane z pracą okna. Zakładając, że sprzedawcą kieruje troska o klienta – warto skorzystać z okazji i wypytać go o szczegóły dotyczące okuć i możliwości, jakie daje zastosowanie ekstra dodatków proponowanych przez producenta.

oknaOd funkcji pomieszczeń w mieszkaniu, naszych przyzwyczajeń i obiektywnych potrzeb, zależało będzie właściwe wyposażenie każdego okna (np. nie wszystkie muszą być rozwierno-uchylne – czasami wystarczy wykonanie tylko uchylnego okna). Z tych samych powodów warto rozważyć, w co wyposażyć okno jeżeli chodzi o okucia. O co zapytać specjalistę? Przede wszystkim rozważmy wspólnie z nim, co będzie nam naprawdę potrzebne i niezbędne.

Być może będzie to okucie „informujące” o niewłaściwym położeniu klamki. Przynajmniej w oknie, które najczęściej otwieramy. Zabezpiecza to przed jego jednoczesnym otwarciem i uchyleniem. Zintegrowany podnośnik umożliwia najeżdżanie skrzydła na ramę zawsze na tym samym poziomie i zapobiega opadaniu skrzydeł okna po stronie klamki. Firmowy zawias bez takiego zabezpieczenia z pewnością wytrzyma opisany przypadek. Niełatwo jednak przyzwyczaić się do uczucia, że na wpół otwarte, ogromne okno… nagle wali się otwierającemu na głowę.

Z pewnością warto też zastosować mikrowentylację okien, szczególnie okna kuchennego. Tam, podczas przygotowania posiłków powstaje duża ilość pary wodnej. Możliwość ustawienia skrzydła w położeniu rozszczelnienia powoduje wymianę powietrza i likwiduje nadmiar wilgoci nie obniżając temperatury w pomieszczeniu.

Podobnie jest z okuciami antywyważeniowymi. Dobrze jest, jeśli odległość pomiędzy tym elementem skrzydła, w którym montowane jest okucie (wrąb okuciowy) a ościeżnicą była stosunkowo duża (np. 13 mm). Umożliwia to zamontowanie solidniejszych elementów antywyważeniowych. W przypadku próby włamania z zewnątrz – okna będą trudniejsze do sforsowania. Warto też zwrócić uwagę czy producent gwarantuje, że antywyważeniowe części okuć są montowane bezpośrednio do stalowego wzmocnienia wewnątrz profilu.

Aby dobrze dobranym oknem cieszyć się długo – ważna jest jego niezawodność. Dlatego zastosowane okucia zawsze powinny być markowe. Zawczasu zadbajmy o wyposażenie okien w elementy spełniające nasze oczekiwania. Od tego bowiem zależeć będzie łatwość obsługi okien i nasz komfort.

Autor: Roplasto

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645