Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Ekspert radzi – tapety z włókna szlanego

Ekspert radzi – tapety z włókna szlanego

Zamiast cyklicznego odświeżania ścian warto zastosować środki trwałe oraz odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, np. tapety z włókna szklanego i pomalować je farbą. Jak to prawidłowo wykonać?

(fot. PPG Industries)

(fot. PPG Industries)

Przed rozpoczęciem klejenia tapety z włókna szklanego, tak jak przed każdą pracą malarską, należy odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszym etapem jest zagruntowanie powierzchni w celu zmniejszenia chłonności podłoża (np. grunt SIGMAFIX UNIVERSAL). Następnym etapem jest przyklejenie tapety z włókna szklanego (np. SIGMASCAN). Klej nanosi się obficie wałkiem sznurkowym na szerokość jednego brytu tapety (1 m), starając się rozprowadzić go jak najbardziej równomiernie, aby uniknąć późniejszych pęcherzy.

Należy pamiętać, że wzory gładkie wymagają mniejszej ilości kleju, a pod wzory bardziej wypukłe trzeba rozprowadzić tyle kleju, aby wypełnił on puste przestrzenie pod wytłoczeniami.

Bezpośrednio po naniesieniu kleju odcina się bryt tapety odpowiedniej długości i przykłada do ściany, na jeszcze mokry klej. Następny bryt tapety przykleja się „na styk”.

Po całkowitym wyschnięciu kleju (ok. 24 godz.) nanosi się na tapetę kolejną jego warstwę, jako podkład kolorystyczny pod farbę nawierzchniową. Po całkowitym wyschnięciu kleju, najlepiej następnego dnia po nakładaniu tapety, należy pomalować ją jedną z farb (np. Poly marki Sigma).

Autor: Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników