Start Arrow Budowa domuArrow Ekspert radzi – Walka z grzybem

Ekspert radzi – Walka z grzybem

Jeden z naszych Domowników z serwisu Moj.Dom.pl ma problemy z wilgocią i grzybem na ścianach.

izolacja pionowaMieszkam w budynku poniemieckim – pisze Pan Staszek. – Po wymianie okien zaczął wychodzić grzyb, czyli takie czarne plamy. Zrobiliśmy odwodnienie, w każdym pokoju wywietrzniki, dodatkowo nawierciłem otwory w ścianach działowych, jak i szczytowych, aby była lepsza cyrkulacja powietrza. Niestety, już po deszczach czarne plamy powróciły.Czy pomoże mi izolacja pozioma, którą stosuje się nawiercając otwory i wpuszczając środek chemiczny? – zastanawia się nasz Czytelnik.

Ekspert, inż. Sławomir Kulbacki z firmy HYDROBLOKKER, twierdzi, że jeżeli czarne plamy wilgoci pojawiają się tylko powierzchniowo, a pod spodem jest sucho, należy zająć się właściwą wentylacją oraz doceplić ściany budynku.

Jeżeli zaś dochodzi do odspojenia tynku i farby, a zjawisko postępuje od dołu, należy domniemywać kapilarne podsiąkanie wody z gruntu. W tym celu należałoby odtworzyć izolację przeciwwilgociową budynku – dodaje inż. Kulbacki.

Podobnego zdania jest Mieczysław Murawski z firmy Izomur. – Jeżeli mieszkanie znajduje się na parterze to być może zawigocenie jest związane z brakiem lub nieskuteczną izolacją przyziemia – potwierdza ekspert. – Ale dopiero pomiary wilgotności wgłębnej muru pozwoliły by określić, czy celowe jest wykonywanie izolacji poziomowej. Jeżeli natomiast zagrzybienie występuje na ścianie szczytowej, to być może jest ich mała izolacyjność.

Ekspert uważa, że jeżeli przyczyna zagrzybienia jest związana ze zbyt szczelną izolacją okien to wykonanie samej wentylacji jest jeszcze nie wystarczające.

Należy dokonać chemicznego zlikwidowania zarodników grzyba pleśniowego. Stosować tylko te środki które mają wymagane atesty. Osobiście proponuję „Izomur”. Preparat ten ma duże spektrum działania na wiele rodzajów grzybów, ale dodatkowo zapobiega powstaniu grzyba w miejscach już odgrzybionych, pomimo występowania przyczyny zagzrybienia. Zachodzi to w przypadku przemarzania przegród, których jeszcze nie dociepliliśmy, a chcemy pozbyć się przykrych skutków wystepowania grzybów plesniowych.

Obaj panowie przyznają, że podane przez naszego Czytelnika informacje nie są wystarczające do przedstawienia konkretnego rozwiązania. Panie Staszku, może warto skorzystać z profesjonalnej ekspertyzy?

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black