Start Arrow Budowa domuArrow Ekspert radzi – zmiana projektu dachu

Ekspert radzi – zmiana projektu dachu

Jestem prywatnym inwestorem i chciałbym się dowiedzieć, czy mogę zmienić pokrycie dachowe na inne niż zostało zapisane w projekcie. Jeśli tak, to na jakich warunkach? – pyta Czytelnik.

Konstrukcja dachu należy do najważniejszych elementów całego budynku. Dlatego też zmiany, jakie inwestor chce wprowadzić, muszą być zgodne z zaleceniami i klauzulami zawartymi w projekcie. W przypadku bardzo popularnych projektów typowych projektanci muszą przyjąć do obliczeń założenia bardziej ogólne, odnoszące się do grup materiałowych. Projekt nie zawiera więc konkretnego pokrycia, a jedynie jego rodzaj.

(Zmiana projektu dachu wymaga zgody autora projektu)

(Zmiana projektu dachu wymaga zgody autora projektu)

Mariusz Piszczek – ekspert marki RuppCeramika – odpowiada:

Większość projektów typowych zawiera klauzulę, która pozwala na dokonywanie zmian pokrycia pod warunkiem, że zastosowane zostaną materiały o parametrach technicznych i użytkowych nie gorszych niż zapisane w projekcie. Jeżeli projekt gotowego domu nie posiada takiej klauzuli, przed zmianą pokrycia należy się zwrócić do autora projektu z zapytaniem, czy taka zmiana jest dopuszczalna. Również w tym przypadku zdecydowana większość autorów projektów akceptuje proponowane zmiany, pod warunkiem zastosowania materiałów o nie gorszych parametrach.

Zmiany rodzaju pokrycia najlepiej dokonać podczas dostosowywania projektu typowego do warunków lokalnych i uzyskania pozwolenia na budowę. Na tym etapie nie powinniśmy ponadto mieć problemu z zamianą zapisanego w projekcie pokrycia gontem papowym czy blachą na pokrycie z dachówek – projektant dokonujący adaptacji projektu może bowiem dokonać również odpowiednich zmian w konstrukcji budynku.

Czym innym jest wymiana pokrycia dachowego na kilkunastoletnim budynku – twierdzi Krzysztof Kalita, ekspert marki Braas. – Chcąc wymienić istniejące, stare pokrycie dachowe, musimy najpierw określić zakres prac, jaki ma być wykonany na dachu. Jeżeli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie i planujemy wykonać tylko wymianę pokrycia bez zmian w konstrukcji dachu, wówczas wystarczy pisemne zgłoszenie w urzędzie. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia nie ma przeciwwskazań ze strony urzędu, możemy rozpocząć prace.

pokrycie dachoweJeżeli jednak stan techniczny elementów więźby dachowej budzi wątpliwości, należy zwrócić się do konstruktora z uprawnieniami budowlanymi, aby przygotował projekt remontu więźby. Po złożeniu projektu w urzędzie uzyskamy pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych z wymianą pokrycia dachowego.

Należy podkreślić, że w większości przypadków wymiana starych pokryć z dachówek na produkowane obecnie, nowoczesne pokrycia dachówkowe, jest wykonywana według pierwszego schematu, czyli na podstawie zgłoszenia – pod warunkiem, że stan więźby nie budzi zastrzeżeń. Jest to głównie związane z tym, że obecne dachówki cementowe i ceramiczne to w większości dachówki zakładkowe, które są znacznie lżejsze od starych typów dachówek.

MONIER

Autor: www.monier.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty