Start Arrow Budowa domuArrow Elektronarzędzia na budowie. Na co zwrócić uwagę wybierając mieszarki chemii budowlanej?

Elektronarzędzia na budowie. Na co zwrócić uwagę wybierając mieszarki chemii budowlanej?

Wysokiej klasy chemia budowlana i fatalny efekt końcowy – to możliwe, przy błędach popełnionych przy jej mieszaniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by pracować efektywnie i oszczędnie.

Proces mieszania towarzyszy budowie na każdym z jej etapów – od  przygotowania tzw. „mokrej ziemi”, przez inne zaprawy jastrychowe, masy pod kostkę brukową, aż po kleje, farby i zaprawy uniwersalne typu 2 w 1. Każda substancja wymaga nieco innego sposobu mieszania. A to wykonane nieprawidłowo nie pozwoli osiągnąć im oczekiwanych właściwości – co w konsekwencji może prowadzić do źle wykonanego projektu, straty czasu i pieniędzy. Jak się tego ustrzec?

Każda substancja wymaga nieco innego sposobu mieszania.

Każda substancja wymaga nieco innego sposobu mieszania. fot. Lange Łukaszuk

Właściwy sprzęt budowlany

W przypadku profesjonalnie wykonywanych usług remontowo-budowlanych kluczowy jest wybór odpowiednich elektronarzędzi oraz dopasowanie ich pracy do chemii, na której mamy zamiar pracować.

Radosław Koźba, menedżer produktu w Lange Łukaszuk:
W przypadku narzędzi przeznaczonych do mieszania ważną rolę odgrywa odpowiedni stosunek siły do prędkości urządzenia. Pozwala to na mieszanie chemii o różnej strukturze i gęstości z odpowiednią efektywnością.

Ponadto wydajne i odpowiednio zbudowane elektronarzędzie pozwala oszczędzić czas i pieniądze – nie pozwalając na marnowanie cennego materiału i zapewniając odpowiednią prędkość mieszania.

W przypadku narzędzi przeznaczonych do mieszania ważną rolę odgrywa odpowiedni stosunek siły do prędkości urządzenia.

W przypadku narzędzi przeznaczonych do mieszania ważną rolę odgrywa odpowiedni stosunek siły do prędkości urządzenia. fot. Lange Łukaszuk

Efektywność mieszarki

By mieszanie materiałów odbywało się z odpowiednią efektywnością, należy zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, które oferuje mieszarka.

Radosław Koźba, Lange Łukaszuk:
Warto sprawdzić, czy występuje w nich mechanizm zabezpieczający przed przeciążeniem, co ma szczególne znaczenie, gdy zaczynamy mieszać niewyrobione, gęste i stawiające opór materiały. Istotna jest także odpowiednia moc elektronarzędzia i kontrola obrotów, które należy dopasować do wyrabianej substancji. Solidne mieszarki ręczne oferują moc około 1000-1600 W i płynną regulację obrotów dzięki wygodnemu przyciskowi w spuście.

Jak dopasować moc i obroty do mieszanej substancji? Warto pamiętać o podstawowym podziale:

  • Małe obroty (do 300 obr./min.) i duży moment obrotowy dla wyrabiania ciężkich mieszanek
  • Wyższe obroty (do 650 obr./min.) i niższy moment obrotowy dla materiałów o mniejszej gęstości

Jak dobrać sprzęt do materiału?

Ważna jest też sama konstrukcja urządzenia – by mieszana substancja była pozbawiona grudek i pęcherzyków powietrza, należy dopasować do niej typ mieszadła.

Radosław Koźba, Lange Łukaszuk:
Nieprawidłowo dobrane „śmigło” może napowietrzać mieszaną substancję lub powodować rozchlapywanie materiału, co wynika z nieodpowiedniej cyrkulacji mieszanej masy. Nieodpowiednie mieszadło może też powodować powstawanie grudek. Dlatego warto wybrać elektronarzędzie wyposażone w system jak Hexafix, ułatwiający beznarzędziową wymianę mieszadła.

Aby mieszana substancja była pozbawiona grudek i pęcherzyków powietrza, należy dopasować do niej typ mieszadła.

Aby mieszana substancja była pozbawiona grudek i pęcherzyków powietrza, należy dopasować do niej typ mieszadła. fot. Lange Łukaszuk

Ciekawym rozwiązaniem są także uniwersalne mieszarki typu DUO, wyposażone w dwa przeciwbieżne mieszadła – lewoskrętne (do materiałów rzadkich i o niewielkiej lepkości) i prawoskrętne (do materiałów o dużej lepkości). W przypadku dużych realizacji warto rozważyć także wykorzystanie mieszarki stacjonarnej o wysokiej wydajności, która nie wymaga zaangażowania operatora. Który sprzęt wybrać? Podjęcie decyzji pomaga ułatwić dopasowanie mieszadła do typu materiału – kluczowy jest kierunek, w którym ten ma się przemieszczać.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 18, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników