Start Arrow InstalacjeArrow Dogrzewanie mieszkania: termowentylatory czy konwektory?

Dogrzewanie mieszkania: termowentylatory czy konwektory?

Czas przejściowy między zakończeniem sezonu grzewczego a ciepłą wiosną jest często trudny dla komfortowego przebywania w domach czy mieszkaniach. Kaloryfery w blokach przestają grzać, a właściciele domów jednorodzinnych chcą jak najszybciej ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Chłodne wieczory czy poranki wymagają więc często doraźnego dogrzewania pomieszczenia.

Aby dogrzać mieszkanie czy dom często stosuje się dodatkowe źródła ciepła, np. ogrzewanie elektryczne. Jakie urządzenia mamy do wyboru?

Termowentylatory

Termowentylatory to popularne farelki. Mimo że na rynku dostępne są modele do instalacji na ścianie, najczęściej wybieramy urządzenia przenośne, które dzięki małym gabarytom, łatwo przechowamy, gdy nie będą nam potrzebne.

Termowentylatory są dosyć tanie i bardzo szybko się nagrzewają. Wadą jest mała moc grzewcza – urządzenia te stosuje się raczej do dogrzania małego pomieszczenia, a nie domu czy mieszkania.

Jak działa termowentylator? Przez otwór z tyłu urządzenia wpływa powietrze, które ogrzewane jest spiralą grzewczą. Stamtąd usuwane jest przez wentylator przednim otworem.

(Nowoczesne termowentylatory dodatkowo wyposażone są w funkcję chłodzenia, dzięki której w cieplejsze dni można ochłodzić pomieszczenie. fot. First Austria)

Większość termowentylatorów wyposażona jest możliwość regulacji temperatury nawiewu. Droższe urządzenia wyposażone są także w zegar, dzięki któremu można ustawić automatyczne wyłączenie się urządzenia w momencie, gdy temperatura osiągnie zaprogramowaną wysokość.

Najprostsze farelki kosztują ok. 100 zł, bardziej zaawansowane urządzenia – nawet kilkaset. Cena termostatów uzależniona jest również od ich mocy, wahającej się w granicach 600-2000 W.

Konwektory

Grzejniki konwektorowe również mogą być przenośne lub do stałego zamontowana na ścianie. Elektryczny grzejnik konwektorowy wyposażony jest w termostat, który umożliwia ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu. Nowoczesne klimakonwektory nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale latem – również chłodzą, nawiewając do wnętrza przyjemnie chłodne powietrze.

(Na termostacie ustalamy żądaną w danym pokoju temperaturę, a grzejnik sam włącza się i wyłącza w razie potrzeby. Bardziej zaawansowane wersje mają możliwość programowania pracy grzejnika w systemie dobowym. fot. PURMO)

Jak działają konwektory? Konwektory ciepła ogrzewają otaczające je powietrze. W wyniku przemieszczania się mas powietrza w pomieszczeniu, ciepłe powietrze unosi się ku górze, na dole zaś napływa cięższe powietrze zimne. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia.

Ceny grzejników konwekcyjnych zaczynają się od ok. 300 zł.

Konwektory służą do dogrzewania w okresach przejściowych – wiosna, jesień, a nie do ogrzewania pomieszczeń całodobowo. Bardziej energooszczędnym i komfortowym rozwiązaniem na stałe, są akumulacyjne piece elektryczne.

(Grzejniki konwektorowe mogą mieć stelaż do montowania na ścianie. Dodatkowo wyposażone są w przewód z wtyczką do bezpośredniego podłączenia do prądu. fot. Atlantic Polska)

Piece akumulacyjne

Akumulacja ciepła polega na tym, że piec pobiera dużą tańszą “nocną” energię elektryczną, produkuje ciepło, magazynuje je i oddaje stopniowo w ciągu dnia, bez używania energii, która wtedy jest droższa.

Jak działa piec akumulacyjny? W ogrzewaniu akumulacyjnym wykorzystuje się dwa rodzaje pieców: statyczne i dynamiczne, różniących się między sobą przede wszystkim sposobem oddawania ciepła.

Piece akumulacyjne statyczne charakteryzują się bardzo prostą budową: powietrze wchodzące do nich dołem, pobiera ciepło od rozgrzanego bloku i oddaje je otoczeniu. Przepływ powietrza regulowany jest termostatem. Piece te są proste w instalacji. Można wykorzystywać je do ogrzewania stałego w pomieszczeniach, gdzie nie ma innych źródeł grzania lub do dodatkowego ogrzewania pomieszczeń.

Piece akumulacyjne dynamiczne mają wbudowany wentylator promieniowy, który cicho, automatycznie wydmuchuje ciepłe powietrze, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W piecach akumulacyjnych dynamicznych rdzeń akumulujący ciepło zbudowany jest z kamienia magnezytowego, który posiada doskonałe właściwości “magazynowania” energii cieplnej.

Ideą zastosowania pieców akumulacyjnych dynamicznych (z dynamicznym rozładowaniem) jest zakumulowanie energii w strefie “nocnej”, kiedy energia jest znacznie tańsza i stopniowym oddawaniu jej w ciągu reszty dnia, gdy energia jest droższa. Dzięki takiemu działaniu, nowoczesne, “inteligentne” piece z dynamicznym rozładowaniem zapewniają nam bardzo dobry komfort cieplny przez całą dobę.

Piece akumulacyjne są najdroższymi urządzeniami stosowanymi do ogrzewania pomieszczeń, ich cena dochodzi nawet do kilku tysięcy złotych za urządzenie o średniej mocy (ok. 2000W). Modele o mocy najwyższej (dochodzącej nawet do 5000W) stosowane są często jako główne źródło ciepła w domach jednorodzinnych.

(Dotychczasową wadą pieców akumulacyjnych był ich rozmiar, większy nawet dwukrotnie od standardowych pieców do ogrzewania elektrycznego. Obecnie dostępne są niewielkie i estetyczne modele w różnych wersjach, np. w wersji płaskiej, umożliwiającej powieszenie pieca na ścianie. fot. AEG)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Piece akumulacyjne: jaki ogrzewacz wybrać? Statyczny czy dynamiczny? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-05 14:06:42

[...] Dogrzewanie mieszkania: termowentylatory czy konwektory? Czas przejściowy między upalnym latem a rozpoczęciem sezonu grzewczego jest często trudny dla komfor...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje