Start Arrow InstalacjeArrow Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne

Jeżeli działki budowlane, na których realizujemy nasze projekty domów nie mają dostępu do sieci gazowej, do ogrzania domu jednorodzinnego możemy wybrać ogrzewanie elektryczne. Energia elektryczna jest powszechniej dostępna, a brak konieczności organizowania kotłowni umożliwia nam „zaoszczędzenie” jednego pomieszczenia i przeznaczenia go na dowolny cel.

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, warto rozważyć montaż pieców akumulacyjnych, zasilanych jedynie w czasie taryfy nocnej. Akumulacja ciepła polega na tym, że piec pobiera dużą tańszą „nocną” energię elektryczną, produkuje ciepło, magazynuje je i oddaje stopniowo w ciągu dnia, bez używania energii, która wtedy jest droższa.

(Komfort cieplny oraz oszczędność energii i pieniędzy umożliwia instalacja elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego)

Dotychczasową wadą pieców akumulacyjnych był ich rozmiar, większy nawet dwukrotnie od standardowych pieców do ogrzewania elektrycznego. W związku z coraz większą popularyzacją tej instalacji, producenci pieców wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkalnym i estetycznym inwestorów, oddając na rynek piece wykonane w różnych wersjach, np. w wersji płaskiej 180 mm, umożliwiającej powieszenie pieca na ścianie.

W ogrzewaniu akumulacyjnym wykorzystuje się dwa rodzaje pieców: statyczne i dynamiczne, różniących się między sobą przede wszystkim sposobem oddawania ciepła. Eksperci Grupy ENERGA wyjaśniają, że:

Piece akumulacyjne statyczne charakteryzują się bardzo prostą budową: powietrze wchodzące do nich dołem, pobiera ciepło od rozgrzanego bloku i oddaje je otoczeniu. Przepływ powietrza regulowany jest termostatem. Piece te są proste w instalacji. Można wykorzystywać je do ogrzewania stałego w pomieszczeniach, gdzie nie ma innych źródeł grzania lub do dodatkowego ogrzewania pomieszczeń.

Ideą zastosowania pieców akumulacyjnych dynamicznych (z dynamicznym rozładowaniem) jest zakumulowanie energii w strefie „nocnej”, kiedy energia jest znacznie tańsza i stopniowym oddawaniu jej w ciągu reszty dnia, gdy energia jest droższa. Dzięki takiemu działaniu, nowoczesne, „inteligentne” piece z dynamicznym rozładowaniem zapewniają nam bardzo dobry komfort cieplny przez całą dobę. Od pieców statycznych różnią się one przede wszystkim sposobem oddawania ciepła – mają wbudowany wentylator promieniowy, który cicho, automatycznie wydmuchuje ciepłe powietrze, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W piecach akumulacyjnych dynamicznych rdzeń akumulujący ciepło zbudowany jest z kamienia magnezytowego, który posiada doskonałe właściwości „magazynowania” energii cieplnej.

Budowa i zasada działania (schemat Grupa ENERGA)

1 – regulator ładowania z uwzględnieniem ciepła pozostałego,
2 – listwy zaciskowe,
3 – ogranicznik temperatury,
4 – grzałka rurkowa,
5 – reduktor szumów wentylatora,
6 – wentylator promieniowy,
7 – twarda izolacja termiczna,
8 – rdzeń akumulacyjny (magnezyt),
9 – obudowa,
10 – karta wydmuchu powietrza,
11 – komora mieszania powietrza z bimetalicznym regulatorem otwarcia, kontrolującym temperaturę wydmuchu

Piece akumulacyjne są wyposażone w termostaty, umożliwiające regulację temperatury do poziomu oczekiwanego w danym pomieszczeniu. To również przynosi oszczędności, bowiem w pomieszczeniach nie przeznaczonych na stały pobyt mieszkańców, można ustawić niższą temperaturę niż np. w salonie czy pokoju dziecka. Należy jednak pamiętać, że każde pomieszczenie, które chcemy ogrzewać, musi posiadać osobne urządzenie, zatem koszt zakupu i montażu instalacji może być wysoki.

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje