Start Arrow InstalacjeArrow Elektryczne podgrzewacze wody

Elektryczne podgrzewacze wody

Elektryczne podgrzewacze są nadal popularnym sposobem na ogrzanie wody użytkowej w domu, mimo stale rosnących cen energii. Warto jednak wybrać model dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego, by koszt eksploatacji urządzenia był rzeczywiście relatywnie opłacalny.

Alternatywą dla podgrzewacza gazowego i kompleksowej instalacji kotła grzewczego z zasobnikiem ciepłej wody, są elektryczne podgrzewacze wody. Wśród nich wyróżniamy bojlery, czyli podgrzewacze pojemnościowe oraz podgrzewacze przepływowe, wybierając je w zależności od potrzeb.

Podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewanie w bojlerze to najczęstszy sposób pozyskania ciepłej wody. Zgromadzona woda jest ogrzewana bez względu na to, czy jest aktualnie pobierana czy nie. Wymaga to zastosowania dobrej izolacji termicznej zbiornika, by energia nie była tracona oraz zastosowanie termostatu, który reguluje mocą grzewczą.

(fot. Junkers)

Pojemności bojlerów są różne od 10 do nawet 300 litrów. Oczywiście te największe wymagają osobnego pomieszczenia lub montowane są np. w piwnicy. Wybierając odpowiedni zasobnik należy dobrze przemyśleć jego pojemność i określić ją w zależności od potrzeb, by nie zdarzyła się sytuacja, w czasie której drugi domownik nie może się wykąpać, bo pierwszy „zużył” całą wodę.

Jeżeli jeden bojler ma zasilać wszystkie punkty czerpania wody w domu, powinien mieć odpowiednio dużą pojemność. Te najmniejsze modele wykorzystuje się zwykle do zapewnienia wody w jednym punkcie, np. w kuchni do zmywania. Średniej wielkości znajdzie swoje zastosowanie w łazience.

Zaletą elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych jest fakt, że mogą one korzystać z tańszej (nocnej) taryfy energetycznej i nie wymagają dużej mocy grzewczej, więc zaplanowany przydział prądu w czasie ustalania warunków technicznych z przedsiębiorstwem energetycznym, powinien wystarczyć.

Ważne także jest, by zbiornik na wodę posiadał różne rozwiązania zabezpieczające przed korozją. Zagrożeniem dla użytkowników wody długo zalegającej w bojlerze są bakterie legionella. Aby je zlikwidować należy kilka razy w miesiącu podgrzewać wodę do temperatury wyższej niż 60 stopni, w której bakterie giną.

Na instalację podgrzewacza z zasobnikiem decydują się właściciele domów, w których tryb życia mieszkańców wymaga pobierania wody z kilku punktów jednocześnie, bez ryzyka, że kiedy ktoś bierze prysznic, druga osoba nie będzie mogła pozmywać naczyń. Bojlery można zamontować w instalacji jednofazowej lub trójfazowej, dlatego ich wybór nie jest ograniczony tym, jaki rodzaj instalacji posiadamy.

Oczywiście jeżeli bojler ma być jedynym źródłem pozyskania ciepła, musi mieć odpowiednio dużą pojemność, co wiąże się z wygospodarowaniem miejsca na jego montaż.

Pogrzewacze przepływowe

(fot. Vaillant)

Drugą grupę podgrzewaczy stanowią podgrzewacze przepływowe, ogrzewające tyle wody, ile jest zużywane. Uruchamiane są wraz z odkręceniem kranu, co nie wymaga energii na podtrzymywanie temperatury, jak to jest w przypadku bojlerów.

Podgrzewacze przepływowe wymagają już podłączenia do instalacji trójfazowej, więc ogranicza to ich wybór przy jednofazowym rozwiązaniu. Wyjątkiem są niewielkie podgrzewacze jednopunktowe o mocy nie wyższej niż 5kW, które nadają się do ogrzania wody przy jednym kranie, np. w kuchni. Zresztą najczęściej są już wyposażone w baterię z wylewką.

Są również wielopunktowe podgrzewacze przeznaczone do zasilania kilku kranów jednocześnie.

Podgrzewacze przepływowe są niewielkich rozmiarów, można je umieścić nawet w szafce kuchennej czy łazienkowej, nie wymagają więc osobnych pomieszczeń czy dużo miejsca. Jeżeli dom nie ma instalacji trójfazowej, montaż ich nie będzie możliwy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty