Start Arrow Budowa domuArrow Elewacja domu – co położyć na wełnę?

Elewacja domu – co położyć na wełnę?

Elewacja budynku to niezwykle ważny jego element. Musi być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim trwała i odporna. Istotnym jest stosowanie materiałów elewacyjnych „współdziałających” z izolacją, jaka została użyta na ścianach zewnętrznych.

Jaki rodzaj tynku elewacyjnego należy stosować na wełnę mineralną? – zastanawiają się osoby budujące dom.

(Izolacja wełną mineralną, fot. MIWO)

(Izolacja wełną mineralną, fot. MIWO)

Rodzaj tynku elewacyjnego, jaki należy stosować przy wełnie mineralnej, jest określony w konkretnym rozwiązaniu systemowym, posiadającym ważną Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. Tylko rozwiązania systemowe, a nie przypadkowy dobór składników, gwarantują dobrą jakość oraz trwałość zastosowanego rozwiązania.

System ocieplania ścian zewnętrznych budynków metodą lekką mokrą objęty jest instrukcją ITB nr 334/96: „Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków metodą lekką – mokrą”. Metoda ta polega na przymocowaniu do ścian od strony zewnętrznej warstwowego układu elewacyjnego, w którym warstwę izolacyjną stanowią płyty z wełny mineralnej, a warstwę elewacyjną – cienka wyprawa tynkarska z podkładem zbrojonym tkaniną szklaną. System ten sklasyfikowany jest jako system całkowicie niepalny. Zapewnia także bardzo dobrą izolację akustyczną oraz paroprzepuszczalność ściany zewnętrznej, co wpływa na zdrowy i przyjemny mikroklimat w mieszkaniu. Wyróżniamy tynki cienkowarstwowe o spoiwie mineralnym lub polimerowym (żywicznym).

Cienkowarstwowe tynki mineralne są trwałe i odporne na wodę, choć bardziej nasiąkliwe niż tynki polimerowe. Charakteryzuje je natomiast kilkanaście razy większa dyfuzja pary wodnej (wilgoć nie gromadzi się i może się wydostawać z elewacji). Tynki mineralne dostępne są w sprzedaży w postaci suchej mieszanki pakowanej w worki. Aby przygotować zaprawę tynkarską, do proszku dolewa się wody w proporcjach podanych przez producenta i dokładnie miesza.

Cienkowarstwowe tynki polimerowe dostępne są w sprzedaży w formie gotowego do użycia produktu. Należy je tylko dokładnie wymieszać przed użyciem. W zaprawach polimerowych spoiwem mogą być żywice akrylowe lub silikonowe.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu